آبگیری تعداد زیادی از پروژه های اجرا شده آبخیزداری در حوزه های آبخیزدر سطح استان سمنان

به گزارش خبرگزاری گیل 25 استان سمنان ،محمد راستین معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از آبگیری و اثربخشی تعداد زیادی از سازه های آبخیزداری استان طی بارش های اخیر خبر داد.

راستین با اشاره به اینکه تا کنون در سطح استان حدود 2/3 میلیون متر مکعب انواع پروژه های آبخیزداری اعم از سازه های سنگی ملاتی، گابیون، بندهای خاکی و سازه های تغذیه مصنوعی در استان اجرا شده است، بر نقش این پروژه ها در کنترل سیلاب، ذخیره آب، پیشگیری از فرسایش و افزایش آب قنوات و چاه ها تاکید کرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همچنین اذعان کرد با احداث سازه های آبخیزداری در استان ضمن حفاظت و صیانت از اراضی کشاورزی، تاسیسات و ابنیه، نظیر جاده ها، پل ها، مزارع پرورش ماهی، افزایش طول عمر سدهای پایین دست و… سالانه حدود 20میلیون متر مکعب مهار سیلاب و 2/2 میلیون متر مکعب کنترل فرسایش خاک انجام می شود و ارزش ریالی حفاظت آب و خاک حاصل از این سازه ها حدود 350 میلیارد تومان در سال برآورد می شود.

راستین همچنین هشدار داد با توجه به ظرفیت گردشگری این پروژه ها در هنگام بارندگی و آبگیری سازه های آبخیزداری، از نزدیکی به آنها خودداری نموده تا از وقوع حوادث ناگوار احتمالی پیگیری گردد.

اثر بخشی سازه های آبخیزداری طی بارش های فروردین ماه

یکی از اهداف اجرای عملیات آبخیزداری کاهش سرعت روان آب و کاهش خسارت سیلابی و کند کردن سرعت جریان آب پس از بارش های سیل آسا است و دیگری محافظت از سازه های بزرگ بندهای خاکی است که به عنوان پیشگیری از بروز سیلاب استفاده می شود و خود سازه های آبخیزداری به نوعی میزان رسوباتی که پشت بندهای خاکی جمع می شود را کاهش می دهند

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عنوان کرد: نقش آبخیزداری در ذخیره آب و جلوگیری از سیل و خسارت یکی از طرح های مهم و اولویت دار سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است و اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در سطح مدیریت جامع حوزه آبخیز به عنوان طرح های اولویت دار است.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آبگیری تعداد زیادی از پروژه های اجرا شده آبخیزداری در حوزه های آبخیزدر سطح استان سمنان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آبگیری تعداد زیادی از پروژه های اجرا شده آبخیزداری در حوزه های آبخیزدر سطح استان سمنان"، کلیک کنید.