ارتباط عجیب ورم بدن با بیماری قلبی

ارتباط عجیب ورم بدن با بیماری قلبی

آفتاب نیوز :

متاسفانه بیماری قلبی وضعیتی است که برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد و تعداد زیادی از ما نگران آن هستیم. فرقی ندارد که بیماری قلبی به دلیل ژنتیکی و سبک زندگی غلط اتفاق افتاده باشد، در هر صورت یک بیماری رایج است و مرگ و میر زیادی را رقم می زند.

بیماری قلبی فقط مختص افراد پیر و سال خورده نیست، بلکه خطر حمله قلبی بعد از 45 سالگی برای مردان و 50 سالگی برای زنان نیز افزایش پیدا می کند. البته که بسیاری از ما با علایم هشدار دهنده و کلاسیکِ مشکلات قلبی مانند درد در بازوی سمت چپ یا قفسه سینه یا فشار زیاد در این نواحی آشنا هستیم، اما ممکن است علایم دیگری هم باشند که از آن ها اگاهی نداشته باشیم. 

ورم هایی که خبر از بیماری قلبی میدن

متخصصان پیشنهاد می کنند اگر هر کدام از این علایم هشداردهنده مثل ورم در نواحی خاصی از بدن را مشاهده کردید، حتما به متخصص مراجعه کنید. در این قسمت از نمناک به شما نشان می دهیم که ورم در کدام قسمت ها علامت مشکلات قلبی است. 

ورم ساق، کف، قوزک و روی پا

ورم در قسمت ساق پا، کف و روی پا و قوزک پا می تواند علایم بیماری قلبی باشد. اِدما یک مفهوم پزشکی برای ورم در بدن است که می تواند به دلایل مختلف در نواحی متفاوتی از بدن اتفاق بیفتد و اگر در ساق پا، کف و روی پا و قوزک پا رخ داد، علامت این است که سیستم گردش خون در بدن شما به شکل مناسبی اتفاق نمی افتد و احتمالاً مشکلی در قلب تان وجود دارد.

یکی از عملکرد های کلیدی سیستم گردش خون، انتقال مواد، مایعات و مواد مغذی و محصولات پسماند به نواحی مختلف بدن است. وقتی که فردی نارسایی قلبی داشته باشد، سیستم گردش خون او سرعت کمتری پیدا کرده و عملکرد آن افت می کند، یعنی مایعاتی که قرار بود از طریق خون به سمت کلیه ها بروند تا از بدن خارج شوند، در محل خودشان باقی می مانند و ورم ایجاد می کنند. در نتیجه ورم پا در 10 الی 15 درصد اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. 

ورم شکم و اضافه وزن غیرعادی

ورم شکم و اضافه وزن هم علامت دیگری است و در بیماران قلبی ممکن است ورم شکم و اضافه وزن اتفاق بیفتد. متخصصان هشدار می دهند که تجمع مایعات می تواند خودش را با ورم شکم و اضافه وزن نشان دهد. پس اضافه وزن همچنین می تواند علامت تجمع مایعات در قسمت هایی از بدن باشد. افرادی که نارسایی قلبی دارند، باید هر رور خودشان را وزن کنند. 

به پزشک مراجعه کنید اگر

اگر متوجه ورم و دیگر علایم قلبی شدید، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. اگر احساس کردید که مشکلی در قلب تان وجود دارد، هر چه سریع تر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. متخصصان پیشنهاد می کنند که در صورت تجربه تنگی نفس، درد قفسه سینه و یا تپش قلب غیر طبیعی حتما به متخصص مراجعه کنید، زیرا ممکن است حجم زیادی از آب در بدن تان باقی مانده باشد که علت آن هم مشکلات قلبی خواهد بود. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نارسایی قلبی را همراه با علایمی مثل خستگی و ورم رگ های گردن مرتبط می دانند. حمله قلبی همچنین ممکن است با علایمی مثل درد گردن در قسمت پشت و بالا، سوء هاضمه، سوزش معده، حالت تهوع، استفراغ، خستگی شدید و ناراحتی در قسمت بالا تنه و سرگیجه خودش را نشان دهد. 

ورم و ادما همچنین می تواند نتیجه مشکلات دیگر هم باشد. بسیار مهم است که موارد خفیف ورم یا ادما را بشناسید که می تواند به دلایل مختلفی مثل نشستن در یک جا برای طولانی مدت، خوردن غذا های شور، دوره قبل از قاعدگی یا بارداری اتفاق بیفتد. 

همچنین می تواند عوارض جانبی یک داروی خاص مثل دارو های استروییدی یا دارو های مربوط به دیابت باشد؛ بنابراین ورم پا، قوزک و ساق، همیشه علامت بیماری قلبی نیستند، اما چه بهتر که شما سلامت کلی بدن تان را نیز ارزیابی کنید تا از مشکلات و بیماری ها جلوگیری کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارتباط عجیب ورم بدن با بیماری قلبی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارتباط عجیب ورم بدن با بیماری قلبی"، کلیک کنید.