ارتباط مستقیم پوکی استخوان با کمبود ویتامین D

ارتباط مستقیم پوکی استخوان با کمبود ویتامین D

آفتاب نیوز :

تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین D رابطه مستقیمی با سلامت استخوان ها، بهبود عملکرد عضلات قلب و ریه ها، سلامت اعصاب و روان، کاهش خطر ابتلاء به سرطان، کاهش علایم سندروم روده تحریک پذیر (مانند درد شکمی، التهاب، اسهال و یبوست)، بارداری سالم، پیشگیری از ابتلاء به آسم و آلرژی دارد.

مقادیر کم آن می تواند خطر ابتلاء به عفونت ها (به ویژه آنفولانزا)، افسردگی و اضطراب، کاهش تراکم استخوان، احتمال زوال عقل و حملات قلبی و عروقی را افزایش دهد.

جدی ترین عارضه کمبود ویتامین D، کمبود کلسیم خون، کمبود فسفات خون، نرمی استخوان در دوران کودکی، تغییر فرم پاها، درد های استخوانی، جعبه ای شدن فرم جمجمه و کوتاهی قد و پوکی استخوان است.

ویتامین D ناکافی غالبا با کاهش جذب کلسیم دستگاه گوارش، کاهش تراکم استخوان (پوکی استخوان) و در برخی موارد کاهش خفیف سطح کلسیم خون، افزایش هورمون پاراتیرویید همراه است که باعث تسریع در جذب استخوان می شود.

ریزش مو، افزایش استعداد به عفونت ها به خصوص عفونت ریه و سرماخوردگی های مکرر و حتی تغییرات خلق و خو از عوارض دیگر کمبود ویتامین D است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارتباط مستقیم پوکی استخوان با کمبود ویتامین D" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارتباط مستقیم پوکی استخوان با کمبود ویتامین D"، کلیک کنید.