اسامی 19پرچمدار ایران در بازی های المپیک/پرچم در دست دو رشته جدید – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان

اسامی 19پرچمدار ایران در بازی های المپیک/پرچم در دست دو رشته جدید - خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار گیل 25، سی و سومین دوره بازی های المپیک 5 مرداد با برگزاری مراسم افتتاحیه و رژه ورزشکاران منتخب کشورهای مختلف به صورت رسمی در پاریس آغاز می شود. کاروان ایران در این مراسم با پرچمداری ندا شهسواری و مهدی الفتی حاضر خواهد شد.

ندا شهسواری دختر تنیس روی میز ایران است که هفته گذشته برای سومین بار موفق به کسب سهمیه بازی های المپیک شد. او که در بازی های 2012 لندن و 2016 ریو هم حضور داشت از حیث حضور المپیکی رکوردی بالاتر از دیگر زنان ورزشکار و المپیکی شده ایران دارد.

پیش از او هم مهدی الفتی از طریق رنکینگ جهانی، برای نخستین بار خود و ژیمناستیک را صاحب سهمیه المپیک کرده بود و از این حیث یک تاریخ سازی در ورزش و ژیمناستیک ایران رقم زده بود.

هیات اجرایی کمیته ملی المپیک به واقع با لحاظ کردن همین شرایط ندا شهسواری و مهدی الفتی، آنها را به عنوان پرچمدار ایران در بازی های المپیک پاریس انتخاب کرد.

«اما چرا دو پرچمدار برای یک کاروان؟»؛ این تصمیم هیات اجرایی در راستای مصوبه کمیته بین المللی المپیک برای برابری جنسیتی است که حتی در مراسم افتتاحیه و انتخاب پرچمداران المپیک باید مورد توجه کشورهای شرکت کننده باشد. در همین راستا بود که برای المپیک توکیو ابتدا صمد نیکخواه بهرامی به عنوان پرچمدار کاروان ایران انتخاب شد اما در ادامه این مسیولیت همزمان به هانیه رستمیان هم داده شد.

بنابراین ندا شهسواری اولین دختری نیست که پرچمداری کاروان ایران در بازی های المپیک را بر عهده دارد، پیش از او ورزشکاران زنی از تیراندازی (2 نفر) و تیروکمان (یک نفر) این مسیولیت را عهده دار بوده اند.

اما این برای نخستین بار است که ورزشکارانی از دو رشته تنیس روی میز و ژیمناستیک، مسیولیت پرچمداری کاروان ایران در المپیک را بر عهده می گیرند تا در بخش رژه مراسم افتتاحیه پیشاپیش دیگر ورزشکاران مان حرکت داشته باشند. پیش از این پرچمداران المپیکی ایران از انجمن ورزشی ارتش و همچنین رشته های وزنه برداری، کشتی (آزاد)، جودو، تکواندو، شنا (رییس فدراسیون)، قایقرانی، بوکس، تیراندازی، تیروکمان و بسکتبال انتخاب شده بودند.

در میان پرچمداران المپیکی ایران، محمود نامجو (وزنه برداری) دو بار عهده دار این مسیولیت بوده است.

پرچمداران کاروان ایران در ادوار مختلف بازی های المپیک به این شرح هستند:

* المپیک 1948 لندن: مصطفی بهارمست (نماینده انجمن ورزشی ارتش)
* المپیک 1952 هلسینکی: محمود نامجو (وزنه برداری)
* المپیک 1956 ملبورن: محمود نامجو (وزنه برداری)
* المپیک 1960 رم: جعفر سلماسی (وزنه برداری)
* المپیک 1964 توکیو: نصرت الله شاهمیر (رییس فدراسیون شنا)
* المپیک 1968 مکزیکوسیتی: ابوالفضل انوری (کشتی آزاد)
* المپیک 1972 مونیخ: عبدالله موحد (کشتی آزاد)
* المپیک 1976 مونترال: مسلم اسکندرفیلابی (کشتی آزاد)
* المپیک 1988 سیول: حسن زاهدی (تکواندو)
* المپیک 1992 بارسلونا: علیرضا سلیمانی (کشتی آزاد)
* المپیک 1996 آتلانتا: لیدا فریمان (تیراندازی)
* المپیک 2000 سیدنی: امیررضا خادم (کشتی آزاد)
* المپیک 2008 آتن: آرش میراسماعیلی (جودو)
* المپیک 2008 پکن: هما حسینی (قایقرانی)
* المپیک 2012 لندن: علی مظاهری (بوکس)
* المپیک 20116 ریو: زهرا نعمتی (تیروکمان)
*المپیک 2020 توکیو: صمد نیکخواه بهرامی (بسکتبال) و هانیه رستمیان (تیراندازی)
* المپیک 2024 پاریس: ندا شهسواری (تنیس روی میز) و مهدی الفتی (ژیمناستیک)

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسامی 19پرچمدار ایران در بازی های المپیک/پرچم در دست دو رشته جدید – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسامی 19پرچمدار ایران در بازی های المپیک/پرچم در دست دو رشته جدید – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.