ایران خواستار نشست فوری شورای امنیت شد

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه ای به رییس شورای امنیت درخواست کرد نشستی فوری برای رسیدگی به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در سوریه برگزار کند.

به گزارش گیل 25، در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیز رییس دوره ای شورای امنیت نوشت: مکاتبه حاضر متعاقب نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین الملل توسط رژیم اسراییل تهیه شده است. رژیم اشغالگر اسراییل مبادرت حمله تروریستی شنیع و نفرت انگیزی علیه اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در جمهوری عربی سوریه نموده است. بعد از ظهر 1 آوریل 2024، ساعت 16:45، اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق هدف حملات هوایی و موشکی رژیم صهیونیستی از بلندی های جولان اشغالی قرار گرفت. این حمله تروریستی منجر به شهادت غم انگیز دست کم پنج پرسنل ایرانی از جمله مستشاران ارشد نظامی و تخریب کامل اماکن دیپلماتیک ایران شد.

وی در این نامه افزوده است: این جنایات هولناک و حملات تروریستی ناجوانمردانه، نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین الملل و اصل اساسی مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی (همان طور که صراحتاً در کنوانسیون روابط دیپلماتیک 1961، کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی 1963 و همچنین کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرایم علیه افراد تحت حمایت بین المللی از جمله عوامل دیپلماتیک 1973، بدان اشاره شده) است. این جنایات هولناک همچنین تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه به حساب می آیند.

معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه به دبیرکل و رییس دوره ای شورای امنیت عنوان کرده است: با توجه به پیامدهای گسترده بین المللی چنین جنایات هولناکی که می تواند تنش ها را در منطقه تشدید کرده و به طور بالقوه ای آتش درگیری های بیشتری را با سایر کشورها شعله ور نماید، جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می خواهد تا اقدام جنایتکارانه و حمله تروریستی رژیم اسراییل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند.

در ادامه نامه این دیپلمات کشورمان آمده است: جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می خواهد تا هرگونه اقدام لازم از جمله برگزاری نشست فوری برای رسیدگی به این نقض فاحش و جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه آتی که امنیت و ایمنی ماموریت های دیپلماتیک را به خطر می اندازد، را اتخاذ نموده، و همچنین از به دست عدالت سپردن سریع مسیولین چنین اقدامات جنایتکارانه ای اطمینان حاصل نماید.

معاون سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرده است: رژیم متجاوز صهیونیستی مسیولیت کامل عواقب چنین جنایات تروریستی را بر عهده دارد. جمهوری اسلامی ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس قوانین بین المللی و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع به این گونه اقدامات تروریستی محفوظ می داند.

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران خواستار نشست فوری شورای امنیت شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران خواستار نشست فوری شورای امنیت شد"، کلیک کنید.