بازرس ماهواره ای جاده ها و زیرساخت های آسیب دیده را رصد می کند

بازرس ماهواره ای جاده ها و زیرساخت های آسیب دیده را رصد می کند

ماهواره های مجهز به سیستم های رادار دهانه مصنوعی یا سار (SAR) می توانند در آب و هوای نامناسب، جاده ها و زیرساخت های آسیب دیده را شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گیل 25 به نقل از اینترستینگ اینجینربنگ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که داده های ماهواره ای رادار دهانه مصنوعی یا سار (SAR) می توانند آسیب های زیرساخت زمینی را با وضوح بالا از فضا تشخیص دهند.

این فناوری قادر است آسیب را در مراحل اولیه تشخیص دهد، به این معنی که می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کارآمد عمل کند.

به عبارت دیگر، بررسی های دوره ای گسترده توسط ماهواره ها می تواند به ایمن نگه داشتن جاده ها و زیرساخت ها کمک کند و از بدتر شدن خسارت جلوگیری کند.

ماهواره های سار بسیار مفید هستند، زیرا داده هایی که جمع آوری می کند تحت تاثیر زمان روز یا شرایط آب و هوایی قرار نمی گیرد و می تواند در هر زمان زمین را رصد کند و دید جامعی ارایه دهد.

این فناوری اغلب در کنار مشاهدات عکاسی و انواع دیگر تصویربرداری نوری برای ارایه داده های پس از بلایای محیطی، به عنوان مثال، استفاده شده است. همچنین ارتش از سار برای عملیات اطلاعاتی استفاده می کند.

مطالعه جدید که در مجله «ترنسپورتیشن ریسرچ ریکورد» (Transportation Research Record) منتشر شده است، روش جدیدی برای نظارت بر زیرساخت ها با استفاده از سیستم های سنجش از راه دور سار را شرح می دهد. 

در این روش محققان قابلیت ارزیابی آسیب پس از یک فاجعه را برای بازرسی از زیرساخت ها تطبیق داده اند.

آناند پوپالا رهبر این مطالعه می گوید: زمانی که در اثر یک بلایای طبیعی خسارت وارد می شود، مقامات از سیستم های ماهواره ای برای تعیین علت آن استفاده می کنند. اخیراً ما شروع به استفاده از این روش برای بررسی زیرساخت های حمل و نقل، از جمله خاکریز های بزرگراه ها، جاده ها و حتی باند فرودگاه کردیم.

سیستم های ماهواره ای سار می توانند به کاربران این امکان را بدهند که آن روسازی ها، جاده ها، خاکریز ها و سایر زیرساخت ها را از فضا بازرسی کنند و با اینکار در زمان صرفه جویی کنند.

تین ماهواره ها می توانند قبل از اعزام تیم به محل آسیب دیده تعیین کنند که آیا نقص های به وجود آمده ارزش بازرسی بیشتر را دارند یا خیر.

پویالا گفت: بازرسی یک منطقه معین معمولاً پنج روز طول می کشد درحالی که هنگام استفاده از ماهواره ها، می توانیم به داده ها نگاه کنیم و همان تصمیمات را فقط در دو روز انجام دهیم، که می تواند برای صرفه جویی در زمان بسیار مفید است.

به گفته محققان، این روش می تواند در هزینه های مدیریت دارایی های زیرساخت صرفه جویی کند.

گجورل یکی از محققان این پژوهش توضیح داد: ما در حال ساخت این روش هستیم تا از آن به عنوان منبع داده برای مدیریت دارایی های ژیوتکنیکی استفاده کنیم و کشف چگونگی ادغام این داده های سنجش از راه دور در مدیریت دارایی های ژیوتکنیکی هستیم.

وی افزود: می توانیم از داده های سار برای مدیریت دارایی های ژیوتکنیکی استفاده کنیم. این می تواند یک روش عالی برای سازمان هایی باشد که به دنبال روشی مقرون به صرفه برای مدیریت این دارایی ها هستند.

محققان معتقدند که سیستم های ماهواره ای سار می توانند برای کمک به خدمه تعمیر و نگهداری زیرساخت به جای واکنش پذیری فعال تر باشند.

تیم های زمینی با مشخص کردن نقص های زیرساختی از فضا، بهتر می توانند بودجه و زمان را تخصیص دهند و در پول مالیات دهندگان صرفه جویی کنند و در عین حال جاده ها و سایر زیرساخت ها را ایمن تر نگه دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازرس ماهواره ای جاده ها و زیرساخت های آسیب دیده را رصد می کند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازرس ماهواره ای جاده ها و زیرساخت های آسیب دیده را رصد می کند"، کلیک کنید.