باقری: آخرین حلقه از سیاست همسایگی ایران تکمیل شد

در نشست «مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا» در تهران؛

باقری: آخرین حلقه از سیاست همسایگی ایران تکمیل شد

سرپرست وزارت خارجه ایران خبر داد آخرین حلقه از سیاست همسایگی ایران تکمیل شد و در این چهارچوب در دیداری که شب گذشته با وزیر خارجه بحرین داشتم توافق صورت گرفت که و ترتیبات لازم برای احیای روابط ۲ کشور تدوین شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری گیل 25، نشست مشترک مطبوعاتی «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «پرونچای دان ویواتانا» دبیرکل «مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا» عصر دوشنبه و در حاشیه برگزاری نوزدهمین نشست وزرای امور خارجه این مجمع در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد.

باقری با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران در حالی که در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در کشور است، طی دیروز و امروز نشست مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا در تهران برگزار شد، اظهار کرد: در این نشست ۴۱ هیات از ۳۱ کشور آسیایی و ۹ سازمان بین‌المللی حضور داشتند و وزرا و مقامات کشورها و دبیران کل سازمان‌های بین‌المللی ار فرصت نشست تهران برای بررسی حوزه‌های همکاری در آسیا استفاده کردند و چارچوب‌هایی را برای همکاری‌های آتی مدنظر قرار دادند.

او درباره روند این نشست گفت: در روز اول، مقامات ارشد کشورهای عضو،اسناد امروز نشست وزرا را نهایی کردند که امروز وزرا آن را مورد تایید قرار دادند و خروجی نشست امروز تحت عنوان «بیانیه تهران» چشم‌انداز پیش‌روی مجمع کشورهای آسیایی را ترسیم کرده است.

باقری در ادامه با و اعلام تایید و تصویب ۲ سند مهم دیگر در این نشست، گفت: یک سند درباره مقررات ناظر بر دبیرخانه مجمع و دیگری درباره آئین‌نامه مجمع بود.

مهم‌ترین سرفصل و فراز بیانیه تهران، موضوع همراهی با مردم غزه است

دیپلمات ارشد ایران همچنین با اعلام اینکه در بیانیه تهران فرازهای مهمی درباره همکاری‌های کشورهای عضو در حوزه‌های مختلف و تحولات منطقه‌ای و جهانی و چالش‌های موجود ذکر شده است، اظهار کرد: شاید بتوان گفت مهم‌ترین سرفصل و فراز بیانیه تهران، موضوع همراهی، همدردی و همدلی کشورهای عضو مجمع با مردم غزه در شرایط سخت و اسفناکی است که در حال گذران هستند و نسبت به جنایات اشغالگران و متجاوزان ابراز انزجار کردند و خواستار توقف سریع و بدون قیدوشرط حملات صهیونیست‌ها به مردم غزه و بی‌پناه غزه شدند.

او همچنین گفت کشورهای عضو خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه و تامین نیازهای اساسی مردم مظلوم غزه که بیش از ۱۶ است که تحت محاصره هستند، شدند.

ایران از ارتقای نقش آفرینی مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا استقبال می‌کند

سرپرست وزارت خارجه همچنین گفت: در این نشست از پیشنهاد قطر مبنی بر برگزاری سومین نشست سران مجمع در پاییز سال جاری استقبال صورت گرفت. در اینجا لازم می‌دانم به‌عنوان رئیس اجلاس از حضور حداکثری کشورهای عضو و دبیرکل این مجمع در این نشست مهم تشکر کنم.

باقری در ادامه صحبت‌های خود در این نشست مطبوعاتی گفت: ایران از ارتقای نقش‌آفرینی مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا به عنوان نهادی که مروج صلح و دوستی و بسترساز همکاری میان کشورهای آسیاست استقبال می‌کند و در همین چارچوب از همه ظرفیت‌های خود برای نقش آفرینی هرچه بیشتر این مجمع در سطح آسیا و فراتر از آسیا استفاده می‌کند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا ظرفیت بسیار مهمی را در اختیار کشورهای آسیایی قرار می‌دهد که دیدگاه‌ها و مواضع خود را  در موضوعات مختلف در ارتباط با قاره کهن و دیگر موضوعات بین‌المللی بیان کنند.

ترتیبات لازم برای احیای روابط ایران و بحرین تدوین می‌شود

باقری در ادامه گفت: یک ماه از حادثه شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه می‌گذرد. دقیقا ۱۰۲۰ روز از زمان آغاز تا زمان شهادت ایشان به طول انجامید. در طول این روزها دولت آیت‌الله رئیسی اقدامات بزرگ و برجسته‌ای را انجام دادند و دستاوردهای بزرگ و بی‌بدیلی را حاصل کردند اما یکی از برجسته‌ترین سرفصل‌های فعالیت دولت آیت‌الله رئیسی، عرصه سیاست خارجی بود. این امری است که همگان به ان اذعان کردند. یکی از ویژگی‌های سیاست خارجی دولت رئیسی این بود که هیچ جریانی و هیچ تفکری و هیچ رویکردی در کشور وجود ندارد که از عرصه‌های سیاست خارجی که دولت آیت‌الله رئیسی آن را مورد توجه قرار دارد، با آن اختلاف و یا زاویه داشته باشد.

باقری در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست با اشاره به اهمیت سیاست همسایگی در دولت سیزدهم گفت: از همان روز اولی که ایشان در مسند ریاست جمهوری قرار گرفتند و در مراسم تحلیف و در دیدار با مهمانان خارجی این نگاه را بیان کردند و به خوبی توسط مهمانان خارجی این رویکرد دریافت شد. 

او گفت: هدف سیاست خارجی اعتمادسازی متقابل میان همسایگان، گسترش هر چه بیشتر زمینه‌های همکاری میان کشورهای منطقه، پرهیز از خصومت، انتخاب راه‌حل سیاسی و گفت‌وگو برای مواجهه با اختلافات و تعهد همه کشورهای منطقه و همسایه به امنیت‌سازی درون‌زا و تلاش برای درهم‌تنیدگی اقتصادی است. 

باقری در ادامه گفت: شب گذشته آخرین حلقه از سیاست همسایگی ایران تکمیل شد و در این چهارچوب در دیداری که شب گذشته با وزیر خارجه بحرین داشتم، این توافق صورت گرفت که مکانیزم و و ترتیبات لازم برای احیای روابط ۲ کشور تدوین شود.

او ادامه داد: در واقع قبل از پایان یافتن این دوره و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این حلقه از سیاست همسایگی که مورد توجه شهید آیت الله رئیسی و و دکتر امیرعبداللهیان بود تکمیل و اجرا شد.

روابط با همسایگان وارد مسیر جدیدی شده است

سرپرست وزارت خارجه ایران گفت در چهارچوب سیاست همسایگی که از سوی دولت سیزدهم دنبال می‌شود، روابط ایران با برخی از همسایه‌های شمالی که وضعیت رو به جلو و خوبی نداشت در همان اوایل دوره ریاست‌جمهوری شهید رئیسی روند رو به رشدی را طی کرد و روابط ما با کشورهایی چون تاجیکستان و ترکمنستان وارد سرفصل و مسیر جدیدی شد.

دیپلمات ارشد ایران همچنین گفت: در حوزه روابط با همسایگان جنوبی شاهد احیای روابط ایران و عربستان سعودی بودیم که این موضوع نه تنها پیامدهای مثبت و ایجابی دوجانبه‌ای داشت، بلکه انعکاس بین‌المللی غیرقابل انکاری نیز داشت و در اینجا لازم است که از تلاش‌های دولت عربستان در طول این مدت برای ارتقای همکاری‌های دوجانبه تشکر و قدردانی کنم. در اینجا لازم است که تاکید کنم زمینه‌های همکاری بین ایران و عربستان در حوزه‌های دوجانبه و چندجانبه زیاد است و در دیداری که امروز با قائم مقام وزیر خارجه سعودی داشتم بر این موضوع تاکید کردم.

باقری در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه سیاست خارجی عرصه تامین منافع ملی کشور است و سیاست خارجی با سیاست بازی قابل جمع نیست، ادامه داد: ملت ایران تصمیم‌گیر نهایی در تمام عرصه‌ها از جمله عرصه سیاست خارجی هستند و در واقع آن‌ها ولی نعمت ما  و محرم تمام اسرار در حوزه‌های مختلف از جمله سیاست خارجی  کشور هستند.

نباید اجازه بدهیم موضوعات اساسی در سیاست خارجی محل اختلاف داخلی شود

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: ما نباید اجازه بدهیم که موضوعات اساسی در سیاست خارجی کشور که ارتباط مستقیم با امنیت و منافع ملی کشور دارد محل نزاع و اختلاف داخلی در کشور شود. باید برای تامین منافع کشور از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم و از طرف دیگر به هیچ وجه سیاست خارجی کشور را در معرض تاراج بیگانگان قرار ندهیم.

بر روی سازوکار خاصی درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران در بحرین توافق شد

باقری در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران، پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر آغاز مذاکرات میان ایران و بحرین برای رفع پول‌های بلوکه شده ایران در یک از بانک‌های بحرینی گفت: مبلغ قابل توجهی از پول‌های ایران در یکی از بانک‌های بحرین از سال‌های گذشته وجود داشته است. این موضوع به قبل از قطعی روابط ایران و بحرین برمی‌گردد.

سرپرست وزارت خارجه ایران توضیح داد: دسترسی ما به این پول‌ها با مشکل روبرو شده است و در چهارچوب رایزنی که شب گذشته با وزیر خارجه بحرین برای ترسیم نقشه‌راه جهت از اثرگیری روابط داشتیم. یکی از موضوعاتی که مطرح شد، همین بحث پول‌های بلوکه شده بود و در همین چهارچوب، طرفین بر روی سازوکار خاصی در این ارتباط توافق کردند و و امیدواریم هرچه زودتر در مسیر پیش رو زمینه برای آزادی پول‌های بلوکه شده ایران فراهم شود.

تلاش ایران بر انجام تعهدات و تکالیف خود در چارچوب مقررات آژانس متمرکز بوده است

باقری در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در تشریح عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی تصریح کرد: جایگاه علمی و فناوری ایران در دولت سیزدهم ارتقاء چشمگیری داشت و ما در این حوزه‌ها توانستیم به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنیم. 

او همچنین در بخش دیگر صحبت‌های خود در این ارتباط تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره ساخت سلاح هسته‌ای را تقبیح کرده و در چارچوب ان‌پی‌تی و و مقررات آژانس با این سازمان بین‌المللی همکاری داشته است.

باقری افزود: تلاش ایران به صورت جدی متمرکز بر این بوده که تعهدات و تکالیف خود را در چارچوب مقررات آژانس انجام دهد و البته در برابر زیاده خواهی‌ها و کسانی که تلاش داشتند تکالیفی فراتر از قانون متوجه ایران کنند، ایستاده است و ما اجازه نخواهیم داد که زیاده‌خواهان و برخی از طرف‌ها بر ساز و کار ما در این ارتباط اثر منفی بگذارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باقری: آخرین حلقه از سیاست همسایگی ایران تکمیل شد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باقری: آخرین حلقه از سیاست همسایگی ایران تکمیل شد"، کلیک کنید.