باقری: مسیولیت توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی افغانستان بر دوش اشغالگران است

باقری: مسیولیت توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی افغانستان بر دوش اشغالگران است

سرپرست وزارت امور خارجه ایران امروز در پیامی به دومین نشست گروه تماس منطقه ای برای افغانستان در تهران با بیان اینکه مسیولیت توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی افغانستان بر دوش اشغالگران این سرزمین است، گفت: اجازه داده نشود تا افغانستان بار دیگر با مشکل مداخله خارجی مواجه شود.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری گیل 25، پیام علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه به نشست کمیته تماس منطقه ای تهران امروز (شنبه) 19 خرداد ماه توسط سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی قرایت شد.

متن این پیام به شرح زیر است: حضور نمایندگان ویژه کشور های چین، روسیه، پاکستان و جمهوری اسلامی ایران را در این مهم که برای رایزنی در خصوص تحولات در پیش افغانستان در شهر تهران گردهم آمده اند گرامی داشته و امیدوارم که با نیت خیری که به مردم افغانستان و منطقه دارید پیشنهادات سازنده ای برای همزیستی همسایگان، کشور های منطقه و جامعه جهانی با افغانستان داشته باشید.

تقریباً سه سال از خروج نیرو های اشغالگر از افغانستان می گذرد و در این مدت کشور همسایه ما افغانستان با چالش های مختلفی روبرو بوده است که در برخی از چالش ها دولت سرپرست افغانستان دستاورد هایی داشته و در برخی موارد مشکلات ادامه یافته است و اگر صادقانه به صحنه افغانستان نگاه کنیم می توانیم بگوییم که ریشه بیشتر مشکلات و چالش های افغانستان در اشغال این کشور و عدم توجه به توسعه و رشد اقتصادی آن و تحمیل توسعه نیافتگی به آن توسط اشغالگران بوده است. امروز با آنکه اشغالگران خاک افغانستان را ترک کرده اند، اما با مسدود سازی دارایی های مردم افغانستان عملاً در مسیر توسعه کشور مانع ایجاد می کنند.

حمایت ایران از همه ابتکارات سازنده برای صلح و ثبات در افغانستان

جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامی ابتکارات سازنده ای که برای صلح و ثبات و توسعه افغانستان صورت گرفته حمایت کرده است و در صدر این ابتکارات اجلاس وزرای خارجه کشور های همسایه افغانستان و فرمت مسکو است که در سه سال گذشته جمهوری اسلامی ایران از شرکت کنندگان فعال آنها بوده است. سرنوشت جمعی ما ایجاب می کند که در روند دستیابی به موفقیت یک دولت کامیاب برآیند منفعت ملی خود را در حرکت جریانی منطقه محور تبیین کنیم از این رو حرکت به سمت همسان سازی ارزش های منطقه گام بلندی در مسیر آغاز مذاکراتی است که می تواند ما را به پیمان های دو جانبه و چند جانبه با افغانستان هدایت کند.

مسیولیت توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی بر دوش اشغالگران افغانستان

با نگاهی به، مذاکرات تصمیمات و بیانیه های مشترک در اجلاس همسایگان و منطقه ای یاد شده به توانیم نقش مثبت کشور های منطقه را برای ایفای نقش سازنده در صلح، ثبات، توسعه و آینده افغانستان شاهد باشیم.

مهمترین پیام مشترک نشست های منطقه ای و همسایگان برای افغانستان این بوده است که نباید صرفاً به بیان و تکرار مشکلات موجود در افغانستان اکتفاء کرد بلکه باید در کنار بیان مشکلات، راه حل ها و راهکار های برون رفت از چالش ها و مشکلات را هم بیان کرد.

اگر امروز افغانستان با مشکل توسعه نیافتگی و معضلات سخت اقتصادی مواجه است باید اعتراف کرد که مسیولیت این توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی بر دوش اشغالگران این سرزمین است که در طول اشغال تمامی زیر ساخت های اقتصادی کشور را از بین برده و با خروج خود کشوری ویران را برای مردم به میراث گذاشتند، اما باید بدانند که نمی توانند از مسیولیت های انسانی فرار کنند و باید سهم خود را برای جبران عقب ماندگی های اقتصادی این کشور بدون مداخلات سیاسی بپردازند.

موضوع حایز اهمیتی را که ضروری است هییت حاکمه سرپرستی افغانستان و کشور های منطقه به آن توجه خاصی داشته باشند مساله آینده افغانستان است اطمینان دارم مردم و دولت افغانستان و دیگر کشور های منطقه نمی توانند قبول کنند که شکست خوردگان دیروز در عرصه نظامی این بار بخواهند با عناوین سیاسی یا کمک های بشردوستانه مجددا به این کشور که ده ها سال برای استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود جهاد کرده و صد ها هزار شهید و میلیون ها معلول و مجروح داده ورودی غیر سازنده کنند و بخواهند اهدافی را که با جنگ نتوانستند به دست آوردند در قالب سیاسی و برگزاری کنفرانس های مختلف به دست آوردند.

امروز کشور های منطقه و از همه بیشتر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان با پدیده مهاجرت اتباع افغانستان مواجه هستند که از یک طرف بر اقتصاد کشور های میزبان فشار وارد می سازند و از طرف دیگر کشور خود افغانستان را از نیرو های سازنده تهی میسازند.

همکاری کشور های منطقه با هم و با دولت افغانستان در زمینه مدیریت مهاجرین افغانستانی ایجاد فرصت برای منطقه و خود افغانستان است. تا سازوکاری مسیولانه تحت نظارت سازمان ملل در دستور کار قرار گیرد تا حکومتضمن بازگشت مهاجریان و پناهجویان افغانستانی به کشور خود زمین وکاشانه درهد.

ضروری است تا این گروه از مردم افغانستان در آبادانی میهن خود سهم گیرند و تضمین های بازگشت آبرومندانه جهت این گروه از ناحیه ی حکومت سرپرست مهیا شود.

ضرورت تشکیل حکومتی فراگیر در افغانستان

هییت حاکمه سرپرست افغانستان پیش از به قدرت رسیدن در مذاکرات و نشست های مختلف بر ضرورت هیات حاکمه تشکیل دولتی با حضور همه اقوام و اقشار کشور تاکید داشت و در این زمینه قدم های مثبتی هم برداشته شده است، ولی با توجه به جمعیت متنوع، افغانستان کشور های همسایه و منطقه این امید را دارند که با مشارکت هر چه بیشتر مردم افغانستان از اقوام و اقشار مختلف زمینه ثبات سیاسی و توسعه اقتصادی افغانستان بیشتر فراهم شود. توجه به موضوع ضرورت تشکیل حکومتی فراگیر در افغانستان در بیانیه های نشست های همسایگان و منطقه ای در همین راستاست. جهان امروز جهان ارتباطات و اتصالات است افغانستان در جغرافیایی قرار گرفته است که می تواند چهارراه ارتباطات و اتصالات شرق به غرب و شمال به جنوب باشد و اگر جغرافیای افغانستان چنین ارتباطاتی را برقرار کند گام بزرگی در توسعه ملی خود و منطقه برداشته است. خوشبختانه شاهد هستیم همزمان با جمهوری اسلامی ایران در اتصال راه آهن و جاده های خود به مسیر های ارتباطی افغانستان سایر کشور های همسایه و منطقه هم در این راه گام برداشته اند و اگر همکاری و همفکری بیشتری بین کشور های منطقه با افغانستان و با یکدیگر صورت گیرد به طور قطع به سود همه خواهد بود.

اجازه داده نشود تا افغانستان بار دیگر با مشکل مداخله خارجی مواجه شود

در حال حاضر شاهد هستیم که بعضاً حرکت هایی خاص از جانب برخی کشور های خارج از منطقه برای تاثیر گذاری در روند تحولات افغانستان انجام می شود که با اساس استقلال، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان تعارض دارد و از آنجا که کشور های منطقه از بی ثباتی و توسعه نیافتگی افغانستان بیشترین صدمات را متحمل شده و می شوند انتظار می رود که به این مهم توجه جدی کرده در همکاری با یکدیگر و با سایر کشور ها و سازمان های بین المللی همچنین در همکاری با حکومت سرپرست افغانستان اجازه داده نشود تا افغانستان بار دیگر با مشکل مداخله خارجی مواجه شود.

جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت همه جانبه از مجموعه ابتکارات سازنده ای که بتواند موجب تضمین صلح، ثبات، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان شود معتقد است دوام ثبات و امنیت منطقه ای مستلزم آن است تا سازمان ملل متحد در ایفای وظایف و مسیولیت های خود بیش از پیش به شرایط انسانی توجه نشان دهد. بنابر چنین نگرشی بود که جمهوری اسلامی ایران طی سه سال اخیر کوشید برای کاهش آلام مردم افغانستان و با درک شرایط دشوار دوره گذار مسیری را بپیماید که مردمان شریف این سرزمین همسایه بتوانند در برابر شداند و مصایب حاصل از دوران اشغال بیگانه و بی ثباتی پس از آن تاب آوری داشته باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باقری: مسیولیت توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی افغانستان بر دوش اشغالگران است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باقری: مسیولیت توسعه نیافتگی و معضلات اقتصادی افغانستان بر دوش اشغالگران است"، کلیک کنید.