باید تفسیر بانک مرکزی از قانون جدید بانکداری مدنظر قرار گیرد

باید تفسیر بانک مرکزی از قانون جدید بانکداری مدنظر قرار گیرد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: برای اینکه سیاستگذار پولی دچار مشکل و آشفتگی نشود باید تفسیر بانک مرکزی به عنوان تفسیر مرجع از قانون بانکداری مد نظر قرار گیرد.

به گزارش گیل 25، افشین خانی امروز (سه شنبه) در همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی، به موضوع نظارت مطلوب به لحاظ بازنگری در مقررات مرجع پولی و بانکی اشاره کرد و گفت: معمولا در نظام های بانکی با حجم بسیار بالایی از مقررات روبرو هستیم و گاها این سوال مطرح می شود که آیا حجم مقررات زیاد بیانگر یک نظارت خوب است. نظارت در بانک مرکزی صرفا به حوزه معاونت نظارت ختم نمی شود چراکه معاونت نظارت حوزه های مختلف و ماموریت های متعددی دارد و بخش های مختلفی از بانک مرکزی از جمله معاونت ارزی و معاونت فناوری در موضوع نظارت نیز دخیل هستند.

وی افزود: در طرف دیگر این سوال پیش می آید که آیا بانک های مرکزی نباید ابلاغیه و مقررات صادر کنند که پاسخ آن نیز خیر است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اظهار کرد: با این حال امیدواریم در طرح جدید قانون بانکداری بانک مرکزی که مقرر است در مجلس جدید مجددا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، مشکلات موجود برطرف شود. البته باید اشاره داشت که پس از حدود 50 سال در قوانین بانک مرکزی بازنگری صورت گرفته است و حتی با قانون جدید بانکداری در بسیاری از بخش ها، دست بانک مرکزی هنوز هم در سیاست گذاری بسته است. سیاستگذار پولی باید همه تصمیمات خود را در هییت عالی بانک مرکزی به تصویب برساند و پس از تصویب، ابلاغ کند.

خانی در پایان تاکید کرد: در این میان نکته ای که اهمیت دارد این است که پس از اجرایی شدن قانون جدید بانک مرکزی تمام نهادهای بیرون از بانک مرکزی تفاسیر متفاوتی از این قانون خواهند داشت. بنابراین لازم است قبل از اجرایی شدن، آن تمام تفسیرها در بخش های مختلف اجماع شود و علاوه بر آن تفسیرهای بانک مرکزی به عنوان تفسیر مرجع و اصلی مد نظر قرار گیرد؛ چرا که اگر این اتفاق رخ ندهد و سیاستگذار پولی نیز دچار آشفتگی می شود یعنی در سیاست هایی که قصد اعمال آنها را دارد و حتی نحوه نظارت دچار مشکل می شود.

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باید تفسیر بانک مرکزی از قانون جدید بانکداری مدنظر قرار گیرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باید تفسیر بانک مرکزی از قانون جدید بانکداری مدنظر قرار گیرد"، کلیک کنید.