تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور افزایش می یابد

تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور افزایش می یابد

قایم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در راستای انتفاع از توان نخبگان ایرانی افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گیل 25، سیدسلمان سیدافقهی قایم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: در دیدار نخبگان با رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر مکرر دو مقوله اشتغال متناسب با تخصص و تحصیل و امکان تحقیقات مداوم به عنوان دو مطالبه اصلی و اساسی نخبگان از حاکمیت از سوی ایشان عنوان شده، از این رو بنیاد ملی نخبگان نیز تمام فعالیت های خود را در حوزه اثربخشی بر مبنای دو اصل مذکور استوار کرده و خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی نیز در این زمینه انجام پذیرفته است.

سیدافقهی بیان کرد: در موضوع اشتغال نخبگان، مصوبه جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی از سال گذشته آغاز شد و در سال 1402 1500 نخبه جذب دولت شدند که این عدد در سال جاری به 5000 نخبه افزایش خواهد یافت تا نخبگان با همکاری سازمان اداری استخدامی در جایگاه های نخبه پذیر استخدام شوند.

قایم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: با بیان اینکه در این فرایند، فرد نخبه با مراجعه به سایت مرتبط، سه شغل-محل را انتخاب می کند که در نهایت بعد از ارزیابی علمی و ارزیابی صلاحیت عمومی در کانون ارزیابی و طی کردن پروسه گزینش، در یکی از سه انتخاب خود استخدام خواهد شد، گفت: جذب نخبگان در شرکت های خصوصی یکی دیگر از برنامه های بنیاد ملی نخبگان در حوزه اثربخشی است که در این حوزه نیز با تاکید رییس جمهور محترم در سال گذشته 400 نفر در شرکت های خصوصی جذب شدند.

وی ادامه داد: البته تلاش بر اینست که این فرایند در مشاغلی مانند هییت مدیره و مدیرعامل شرکت های خصوصی نیز انجام شود به ویژه اینکه سهامدار عمده برخی از این شرکت ها خود دولت است.

رصدخانه نخبگان و ماموریت ها
سیدافقهی با اشاره به موضوع مهاجرت نخبگان نیز گفت: به دلیل عدم وجود آمار دقیق و همچنین فقدان تعریف دقیق از مهاجرت، فضای رسانه ای کشور در سال گذشته در موضوع مهاجرت نخبگان بسیار آشفته بود و از طرفی مسیله رصد نخبگان برون سپاری شده بود که متاسفانه با جوسازی و فضاسازی های صورت گرفته، شرایط خوبی سپری نشد. این مسیله به طور خاص در موضوع مهاجرت کادر درمان و پزشکان نیز وجود داشت.

وی اضافه کرد: در دور جدید اما بنیاد ملی نخبگان با تشکیل رصدخانه نخبگان و همچنین با همکاری دستگاه ها و نهادهای مختلف دولتی، حاکمیتی و نظارتی، نه تنها آمار و اطلاعات دقیقی از مهاجرت نخبگان به دست آورده؛ بلکه با اطلاعات دقیق می داند چه تعداد از این افراد مشغول تحصیل و چه تعداد مشغول کار هستند.

قایم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: پایش فعالیت نخبگان اعم از نخبگانی که در کشور حضور دارند و نخبگانی که مهاجرت کرده اند و همچنین بررسی راه های استفاده از ظرفیت و توانمندی ایشان در رفع مشکلات کشور، یکی دیگر از ماموریت های اصلی رصدخانه نخبگان است.

افزایش تعامل با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و انتفاع کشور از توان نخبگان ایرانی

قایم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: جمع زیادی از نخبگان مهاجر، حتی آن دسته از نخبگان که به کشور باز نمی گردند، آماده هرگونه همکاری برای رفع مسایل و چالش های کشور هستند که این فرصت بسیار مهمی برای نیل به اهداف تعیین شده است.

وی در همین راستا ادامه داد: به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان با تعامل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، تلاش دارد تا با استفاد از ظرفیت نخبگان مهاجرت کرده چه در لایه بازگشت به کشور و چه در لایه استفاده از ظرفیت های علمی، فکری و مشاوره ای، کشور را منتفع کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور افزایش می یابد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تعامل بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور افزایش می یابد"، کلیک کنید.