تقویت هوش کودک 11 ماهه

بر اساس یک مطالعه 20 سال که توسط محققان ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه دوک انجام شد دانشمندان فهمیدند ارتباط مثبتی بین مهارت های اجتماعی کودکان در مهدکودک و موفقیتشان در اوایل بزرگسالی وجود دارد. بر اساس این تحقیق اثبات می شود که آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان می توانند مسیر خوبی را برای آن ها در آینده باز کندبه عنوان مثال شما می توانید به آن ها یاد دهید که چگونه مسایل و مشکلات را با دوستانشان حل کنند، وسایلشان را با آن ها به اشتراک بگذارند یا به اعضای خانه در انجام کارها کمک کنند.

تقویت هوش کودک 11 ماهه

تقویت هوش اجتماعی در کودکان

 1. بیش از حد از آن ها محافظت نکنید

در دنیای امروز والدین به سختی اجازه می دهند تا فرزندشان مشکلات را حل کنند زیرا آن ها برای حل چالش ها عجله زیادی دارند. بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد انجام شد دانشمندان فهمیدند اجازه دادن به بچه ها برای اشتباه کردن به آن ها برای موفقیت بیشتر در آینده کمک می کند. البته منظور ما این نیست که بچه ها را رها کنید بلکه باید در عین محافظت از آن ها، اجازه دهید تا مشکلاتشان را حل کنند. برای دختر بچه ها هم لباس چریکی نظامی دخترانه موجود است  که میتوانید خریداری کنید.

 1. فرزندانتان را با مسایل علمی درگیر کنید

این ترفند یک و هوش کودکان است. تحقیقات نشان می دهند خواندن و تقویت هوش ریاضی در کودکان، تاثیر زیادی بر موفقیتشان در سال های بعد دارد. حواستان باشد که در مقطع ابتدایی به بچه ها در انجام تکالیفشان کمک نکنید زیرا این کار مانع رشدشان می شود. به جای این کار آن ها را تشویق کنید تا از طریق روش های مختلف مسیولیت کارشان را به عهده بگیرند.

 1. اجازه ندهید برای ساعات طولانی تلویزیون تماشا کنند

یک روش تقویت هوش کودکان “مدیریت ساعات تماشای تلویزیون” است. استفاده بیش از حد از تلویزیون با چاقی، مشکلات رفتاری و خواب نامنظم در دوران کودکی مرتبط است.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد محققان فهمیدند بازی های تیراندازی علاوه بر اینکه به مغز آسیب می زند باعث از دست دادن سلول های مغزی می شود؛ به همین علت پزشکان و دانشمندان تاکید می کنند بچه ها هر بازی را انجام ندهند.

بهترین کار این است که فرزندانتان را تشویق کنید تا به جای تماشای بی رویه تلویزیون یا بازی های موبایلی، برنامه نویسی/ مدل سازی سه بعدی و کارهای از این قبیل را یاد بگیرد.

 1. دایماً از آن ها بابت ویژگی های ذاتی مانند هوش یا ظاهر تعریف و تمجید نکنید

آیا شما هم شنیده اید که بعضی از والدین به بچه ها می گویند تو بدون درس خواندن هم بسیار باهوشی! بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد دانشمندان فهمیدند تمجید از کودکان با جملاتی که بر هوش آن ها متمرکز است، می تواند باعث عملکرد ضعیفشان شود. شما می توانید به جای چنین صحبت هایی فرزندتان را بابت مشکلی که حل کرده، اراده، پشتکار یا سخاوتمندی که دارد تشویق کنید.

 1. به آن ها مسیولیت دهید

یکی از روش های تقویت هوش در کودکان “دادن مسیولیت به آن ها” است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد انجام کارهای خانه برای رشد کودکان مفید است. ست لباس ارتشی بچه گانه برای بازی و تقویت هوش به بچه ها کمک میکند.

این در حالی هست که بر اساس یک نظرسنجی انجام شده محققان فهمیدند حدود 28 درصد از والدین به طور منظم کارهای خانه را به فرزندشان محول می کنند و سایر والدین این کارها را خودشان انجام می دهند. جالب است که بدانید یافته های محققان نشان می دهد انجام کارهای خانه توسط کودکان 3 / 4 ساله می تواند باعث موفقیت آن ها در بزرگسالی شود.

 1. استفاده درست از اینترنت

همانطور که می بینید این روزها والدین ساعات زیادی را با گوشی موبایلشان درگیر هستند و حواسشان از کارها و زندگی روزمره پرت می شود. طبیعتاً ما در دنیایی زندگی می کنیم که می توانیم به صورت 24 ساعت به اینترنت دسترسی داشته باشیم اما باید بدانید که چه زمانی ارتباطتان را با آن قطع کنید و تمرکزتان را روی خانواده و تقویت هوش کودکتان بگذارید.

 1. فضای خانه را آرام و گرم نگه دارید

بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه ایلینویز انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند کودکانی که در خانواده های پر تعارض بزرگ می شوند در مقایسه با کودکانی که والدینشان با هم کنار می آیند وضعیت بدتری دارند. فضای آرام، محبت آمیز و حمایت گر خانه یکی از پارامترهای اصلی برای داشتن فرزندانی سالم است.

 1. بیش از حد سخت گیر یا مهربان نباشید

والدین مستبد، بیش از حد سخت گیر و والدین سهل گیر، بیش از حد نرم هستند. با توجه به اینکه کودک از والدینش الگو می گیرد پس به عنوان پدر و مادر باید هیجانات، درک اجتماعی و رفتارهای خودتان را مدیریت کنید تا فرزندتان چیزهای درستی را یاد بگیرد.

 1. بخوانید

شواهد قابل توجهی وجود دارد که فواید مطالعه و کتاب تقویت هوش کودکان را اثبات می کند. با انجام این کار هنگامی که آن ها نوزاد یا خردسال هستند مهارت زبانی و شنیداری شان توسعه پیدا می کند، دایره لغاتشان قوی می شود، خلاقیتشان ارتقاء پیدا می کند، مهارت های شناختی آن ها بهبود می یابد و در نهایت باهوش تر می شوند.

مادامی که فرزندتان کوچک است شما برایش کتاب می خوانید اما زمانی که بزرگ تر می شود باید از او بخواهید تا برای شما کتاب بخواند. این کار علاوه بر اینکه درک آن ها را گسترش می دهد باعث حفظ علاقه شان نسبت به مطالعه می شود.

 1. بازی برای تقویت هوش کودکان

به طور طبیعی کودکان کاشفان کوچک و کنجکاو هستند و از طریق چیزهای زیادی را یاد می گیرند. هنگامی که با آن ها بازی بدون ساختار می کنید باعث تقویت رشد شناختی، اجتماعی و عاطفی آن ها می شوید. بازی خلاقیت کودک را تقویت می کند، مهارت حل مسیله را به آن ها یاد می دهد باعث استقلالشان می شود. والدینی که به دنبال تقویت هوش و حافظه کودکان هستند، می توانند در موقعیت های مختلف با آن ها بازی کنند.

 1. اجازه دهید اشتباه کنند

بدون شک تماشای تقلای کودکان سخت و ناراحت کننده است اما اگر همیشه به آن ها برای حل مشکلشان کمک کنید هیچ گاه چیزی را یاد نمی گیرند. تحقیقات نشان می دهند شکست بهترین معلم است.

بچه ها از اشتباهات و ناامیدی هایشان یاد می گیرند، رشد می کنند و در مراحل بعدی زندگی شان موفق می شوند. اگر آن ها بیش از حد به دردسر میفتند باید راهنمایی شان کنید اما این به آن معنی نیست که فرصت اشتباه کردن را از آن ها بگیرید.

 1. مغز آن ها را ورزش دهید

تا به حال درباره فواید فیزیکی ورزش به ویژه تمرینات هوازی چیزهای زیادی را شنیده ایم اما درباره تاثیری که این تمرینات بر تقویت هوش کودکان دارند چیز زیادی نمی دانیم.

این تمرینات کمک می کنند تا کودکان در مقاطع پایین تحصیلی تمرکز بیشتری داشته باشند، بهتر گوش کنند و مطالب را بهتر به خاطر بسپارند. اگر به دنبال تربیت فرزندان باهوش هستید حتماً این تمرینات را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

 1. برنامه مشخصی برای خواب داشته باشید

خواب کافی نقش مهمی در تقویت هوش کودکان پیش دبستانی دارد. تحقیقات نشان می دهند بین هوش و خواب همبستگی مستقیم وجود دارد. کودکانی که به اندازه کافی می خوابند عملکرد بهتری دارند. اگر به دنبال تربیت کودکان باهوش و موفق هستید باید مطمین شوید که آن ها به میزان کافی می خوابند. توصیه اغلب متخصصان آن به صورت زیر است:

 • نوزادان زیر 1 سال: 12-16 ساعت
 • کودکان 1-2 ساله: 11-14 ساعت
 • کودکان 3-5 ساله: 10-13 ساعت
 • کودکان 6-12 ساله: 9-12 ساعت
 • نوجوانان 13-18 سال: 8-10 ساعت
 1. مطمین شوید که فرزندتان تغذیه خوبی دارد

یکی از راه های تقویت هوش در کودکان اصلاح برنامه غذایی آن ها است. تغذیه خوب مزایای زیادی برای کودکان دارد به عنوان مثال:

 • انرژی آن ها را تثبیت کنید.
 • حواس آن ها را تقویت کنید.
 • نگرش های آن ها را یکنواخت کنید.
 • به آن ها کمک کنید تا قدرت عضلانی خود را حفظ کنند.

در این مقاله راهکار تقویت هوش کودکان را با یکدیگر بررسی کردیم. در حال حاضر راه های زیادی برای تقویت انواع هوش در کودکان و تربیت فرزندان موفق وجود دارد فقط باید والدین آن ها را یاد بگیرند و در برنامه روزانه فرزندشان بگنجانند. دستبند اسباب بازی فلزی را بیشتر پسربچه ها برای بازی انتخاب میکنند.

تقویت هوش محدودیت زمانی ندارد و حتی افراد بزرگسال هم می توانند به تقویت هوششان کمک کنند اما بهتر است این کار از کودکی شروع شود. تقویت هوش در سنین پایین باعث موفقیت بیشتر در بزرگسالی می شود پس برای تربیت صحیح فرزندانتان وقت بگذارید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت هوش کودک 11 ماهه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت هوش کودک 11 ماهه"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.