جدال پیرمردها/ بایدن به آخر خط رسیده؟

جدال پیرمردها/ بایدن به آخر خط رسیده؟

عدم سلامت فیزیکی و فکری جو بایدن که در جریان مناظره اخیر وی با ترامپ به نحوی عینی جلوی چشم میلیون ها انسان ظاهر شده، از افشای یک بحران جدید پیش روی حکمرانی آمریکایی خبر می دهد. به بیان ساده تر، اگرچه بایدن وضعیت سلامتی خوبی ندارد با این حال ترامپ نیز به دلایل متعددی، نمی تواند موصوف به صفت یک رئیس جمهور خوب و مناسب برای آمریکا باشد.

به گزارش گیل 25، به نقل از جهان نیوز: مدت زمان زیادی از برگزاری مناظره انتخاباتی اخیر جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس جمهور اسبق این کشور در ایالت جورجیای آمریکا و به میزبانی شبکه سی ان ان نمی گذرد با این حال، همچنان شاهد طرح تحلیل و تفسیرهای مختلف با محوریت این رویداد هستیم. آنچه در قالب مناظره اخیر بایدن و ترامپ بیش از همه جلب توجه می‌کرد، آشکار شدن جلوه‌های عینی از عدم سلامت فیزیکی و فکری رئیس جمهور کنونی آمریکا بود.

بایدن در جریان مناظره اخیر با ترامپ، در موارد متعددی رشته افکارش را از دست داد و البته که مکث‌های طولانی مدتی را نیز انجام می داد و کاملا واضح بود که نمی داند چه باید بگوید. او البته که گاف‌های کلامی قابل توجهی را نیز داد و مثلا در جایی گفت که دولت وی در دوره اوج پاندمی کرونا کمر نظام بهداشت و سلامت آمریکا را شکسته است! پس از پایان مناظره جنجالی بایدن و ترامپ نیز ویدئویی منتشر شد که جیل بایدن همسر رئیس جمهور آمریکا را نشان می داد که دست او را گرفته بود تا مبادا وی از پلکان استودیوی محل برگزاری مناظره سقوط کند و آسیب جدی ببیند.
پس از برگزاری مناظره اخیر بایدن و ترامپ، شاهد بوده‌ایم که اغلب نظرسنجی‌ها از پیشی گرفتن قابل توجه ترامپ از بایدن و افزایش بخت او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا جهت بازگشت به کاخ سفید خبر داده‌اند. با این حال، عیان شدن جلوه‌هایی عینی از عدم سلامت فیزیکی و فکری بایدن، جنجال‌های زیادی را به ویژه در حزب دموکرات ایجاد کرده است. در این رابطه به طور خاص می توان به ۴ پرده مهم و قابل تامل از این بحران اشاره کرد.

یک: طرح بهانه‌های عجیب از سوی بایدن
اندکی پس از مناظره اخیر بایدن و ترامپ و عملکرد ضعیف بایدن در قالب آن، رئیس جمهور آمریکا اذعان و اعتراف کرد که در جریان مناظره با ترامپ خواب آلود بوده است. او مدعی شد که دلیل اصلی عملکرد بدِ وی در مناظره با ترامپ، این مساله بوده که وی تا دیروقت در سفر بوده و در جریان مناظره آمادگی لازم را نداشته است!

تنها اندکی پس از این بهانه گیری بایدن، برخی نشریات آمریکایی به این مساله اشاره کرده‌اند که رئیس جمهور آمریکا صرفا توانایی کار کردن برای شش ساعت را دارد و پس از ان به شدت با اُفت عملکرد رو به رو می‌شود و دیگر نمی‌تواند مثل یک انسان عادی رفتار کند. آن‌ها گفته‌اند که بایدن از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ بعدازظهر بهترین عملکرد خود را دارد و پس از این ساعت دیگر نباید توقعی از وی داشت!

دو: افشاگری بزرگ علیه کاخ سفید
سردبیر اسبق نیویورک تایمز “جیل آبرامسون” در مقاله ای جنجالی اذعان کرده که ماه‌هاست تیم مطبوعاتی کاخ سفید از وضعیت نه چندان مساعد سلامتی بایدن اطلاع دارند اما آن را به هر شیوه ممکن از افکار عمومی این کشور پنهان می کنند. این مساله به زعم جیل آبرامسون یک شرم بزرگ برای تیم مطبوعاتی کاخ سفید است. افرادی که به عنوان روزنامه نگار بایستی به واقعیت‌ها متعهد باشند با این حال، در مورد وضعیت سلامتی بایدن صرفا لاپوشانی واقعیت‌ها را در دستورکار قرار داده‌اند. آبرامسون گفته است که نگران است که تیم مطبوعاتی کاخ سفید برای ممانعت از قدرت گیری ترامپ این لاپوشانی را انجام داده باشند.

برخی دیگر از نشریات آمریکایی نیز فاش کرده‌اند که در روزهای منتهی به برگزاری مناظره بایدن و ترامپ، برخلاف آنچه خودِ بایدن گفته، تیم‌های مختلفی از حزب دموکرات آمریکا مشغول فرآیند آماده سازی بایدن بوده‌اند و سعی داشته‌اند تا وی بهترین عملکرد را در مناظره با ترامپ داشته باشد. با این حال، کل زحمات آن‌ها نتیجه عکس داده و بایدن یک فاجعه بزرگ را در مناظره با ترامپ خلق کرده است. اساسا پنهان کردن وضعیت سلامتی بایدن از افکار عمومی آمریکا، به یک رسوایی بزرگ در آمریکا تبدیل شده که همچنان نیز به آن پرداخته می شود و از آن انتقاد می شود.

سه: معمای ظهور رقیب جدید برای ترامپ

پس از عملکرد ضعیف بایدن در مناظره با ترامپ، بسیاری از جریان‌های مرتبط با حزب دموکرات اعلام کرده‌اند که بایدن باید کنار گذاشته شود و فردی آماده تر برای مناظره و رقابت با ترامپ از سوی حزب دموکرات انتخاب شود. منابع آگاه در حزب دموکرات اعلام کرده‌اند که از هر ۳ عضور حزب دموکرات آمریکا یک نفر موافق با کناره گیری بایدن است. البته که کاخ سفید این گزاره را قویا رد کرده با این حال در روزهای اخیر به طور خاص ۴ نام برای جایگزین شدن با بایدن برای رقابت با ترامپ مطرح شده است.

گری نیوسام از سیاستمداران شناخته شده حزب دموکرات در مدت اخیر بیش از پیش با رسانه‌ها گفتگو کرده و بسیاری معتقدند این فرد خود را به عنوان جانشین بالقوه بایدن می بیند. برخی دیگر معتقدند که هیلاری کلینتون باید به مصاف ترامپ برود و تجربه رقابت با ترامپ در سال ۲۰۱۶ را تکرار کند. در عین حال، عده ای نیز به کامالا هریس معاون بایدن اشاره می کنند و معتقدند او بهترین گزینه برای رقابت با ترامپ استو البته که در عجیب‌ترین تحول، نظرسنجی‌های اخیر در حزب دموکرات حاکی از این هستند که بخش قابل توجهی از حامیان این حزب معتقدند که میشل اوباما همسر رئیس جمهوری اسبق آمریکا یعنی باراک اوباما می تواند رقیب سرسختی برای رقابت با ترامپ باشد.

موضوعی که خودِ میشل اوباما آن را رد کرده است. با این همه، آنچه واضح است این نکته می باشد که حزب دموکرات آمریکا در یک سردرگمی و هرج و مرج جدی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سر می برد.

چهار: ترامپ هم گزینه مطلوبی برای آمریکا نیست!
در روزهای اخیر و در فضای پس از مناظره اخیر بایدن و ترامپ، دونالد ترامپ در شرایطی انتقادات خود از وضعیت سلامتی بایدن را افزایش داده که برخی منتقدان به این مساله اشاره دارند که اگر ترامپ هم به کاخ سفید راه یابد، وی در دوره دوم خود از بایدنِ فعلی هم سن و سال بیشتری را خواهد داشت. به بیان ساده تر، او هم گزینه چندان مطلوبی برای ریاست جمهوری آمریکا نیست.

معادله‌ای که پیشتر نیز مورد اشاره برخی تحلیلگران بوده و آن‌ها گفته‌اند که آمریکای کنونی باید میان بد و بدتر یکی را انتخاب کند. بگذریم که حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید در نوع خود می تواند آمریکا را با چالش‌های داخلی و بین المللی قابل توجهی نیز رو به رو کند. مسائلی که همه  همه نشان می دهند آمریکای کنونی به هیچ عنوان در وضعیت خوبی به سر نمی برد.

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جدال پیرمردها/ بایدن به آخر خط رسیده؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جدال پیرمردها/ بایدن به آخر خط رسیده؟"، کلیک کنید.