حجاب اصل دین است یا فرع؟

حجاب اصل دین است یا فرع؟

مساله زن و حجاب از جمله مسایل مهمی است که سال هاست ذهن متعهدان به تفکر شیعی را به خود مشغول ساخته است. هیچ مساله جدیدی به اندازه حجاب در تاریخ حداقل صد ساله ایران، مناقشه ایجاد نکرد.

به گزارش گیل 25، روزنامه «جام جم» در مطلبی با این عنوان مساله حجاب را از منظر تطبیقی بررسی کرده که در ادامه می خوانید:

درتاریخ صدساله ایران هیچ مساله ای به اندازه حجاب مورد توجه نبوده است. با پیروزی انقلاب هم این مساله بیش از پیش مورد توجه رهبران انقلاب و مردم قرار گرفت. بر این اساس بی تردید حکومت اسلامی هر آنچه در حیطه امور جامعه و حکومت است، به چشم حق و وظیفه می بیند و از این رهیافت حجاب و پوشش عمومی هم در حیطه امور اجتماعی و هم در حیطه حکمرانی و قانون گذاری است و باید در رابطه با آن قانون گذاری شود. علاوه بر این نباید فراموش کرد حجاب نماد امر دینی در جامعه و یکی از مهم ترین سنگرهای انقلاب است و به همین خاطر باید حفظ شود.

خاصیت دنیای مدرن این است که در ذهن انسان، علامت سوال بزرگی مقابل هر چیزی که مربوط به انسان می شود را قرار دهد. آشنایی ایرانیان با مدرنیته و شکل گیری دولت ملی، زمینه های جدیدی ازنگاه به خویش در میان مسلمانان این کشور پدید آورد. فرآیند مدرنیزاسیون، چندان آسان نبود وخیلی زود تفاوت دردیدگاه روشنفکران وپیشروان مدرنیته آشکار شد. تاریخچه سال ها تضییع حقوق زنان و نادیده انگاشتن آنها در جامعه، منجر به این شد تا با شروع دوره تجدد در ایران، مساله زن به موضوعی پر از حواشی علمی و دینی تبدیل شود اما با شروع دوره حکمرانی جمهوری اسلامی و پس از پیروزی انقلاب، مساله حجاب و زن را به ارزش و هویتی بی بدیل تبدیل کرد. 
   
دین در دنیای مدرن
دنیای مدرن با ایجاد علامت سوال هایی برای انسان، باعث می شود تا این انسان مجددا خود و دنیای پیرامونی خود را بازتعریف کند. انسان جدید، میان خود و دنیای پیرامونش به دنبال گونه ای جدید از رابطه و تعامل است. به همین دلیل است که پدیده های کلان بشری همچون دین، علم یا سیاست دستخوش تغییراتی می شوند. پس از پایان جنگ های ایران و روسیه در عصر قاجار بود که ایران به این فکر افتاد تا از دنیای قدیم خود عبور کرده و وارد رقابتی شود که چند قرن قبل، اروپا وارد آن شده بود. در همین راستا، افکار و علوم دانش های جدید وارد ایران شد. از همان روز دوگانه سنت و مدرنیته در ایران مطرح شد. البته این موضوع در حالی است که با پیشرفت تکنولوژی، دامنه برنامه ریزی و قانون گذاری دین گسترش می یابد و با پیدایش موضوعات جدید، فقهای تیزبین اسلام، احکام این موضوعات را از منابع فقه اسلام استنباط و استخراج می کنند. با وجود حوزه گسترده اجتهاد در فرهنگ اسلام جای هیچ گونه تردیدی بر انطباق احکام اسلام بر مقتضیات و نیازهای بشر عصر مدرن باقی نمی ماند.
   
دستاوردهای دوران مدرنیته
یکی از مهم ترین دستاوردهای مدرنیته غرب که همان شعار جدایی دین از سیاست و نیز شعار ناکارآمدی دین در پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی بود، بین نخبگان جامعه ریشه دوانید. این غربگرایان همچون طرفداران مدرنیسم چاره درد جامعه را عبور از سنت های دینی می دانستند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران برخی نواندیشان به اسم نهضت اصلاحگری که شعار اصلی مدرنیسم بود و همان ایده ها و اندیشه های خطرناک را در راستای استحاله فرهنگی پیگیری می کنند. نشان به این که شعارهایی مثل برابری جنسیتی، آزادی بی حد و حصر زنان و چالش حجاب مهم ترین شعار آنها محسوب می شود. بی حجابی و بدحجابی از دستاوردهای عصر جدید یا به تعبیری دوران مدرنیته شناخته می شود. بشر در دوره مدرن به این فکر افتاد تا در مساله زن و حقوق او بازنگری کند که از دل آن، مساله کشف حجاب و برابری پوشش میان زن و مرد مطرح شد.

حجاب در سایه پیروزی انقلاب اسلامی
مساله زن و حجاب از جمله مسایل مهمی است که سال هاست ذهن متعهدان به تفکر شیعی را به خود مشغول ساخته است. هیچ مساله جدیدی به اندازه حجاب در تاریخ حداقل صد ساله ایران، مناقشه ایجاد نکرد. کم کم با پیروزی انقلاب اسلامی، مساله زن و حجاب نیز همانند همه پدیده ها و اموری که در دنیای جدید مهم شده بود، مورد توجه رهبران انقلاب و مردم قرار گرفتند. به گونه ای که می توان مساله حجاب را جزء اولین موضوعاتی دانست که در کنار مسایل دیگری همچون ولایت فقیه، دولت موقت و نقش امام خمینی در آینده انقلاب و قانون اساسی مطرح شد. بدون شک اتخاذ پوشش اسلامی از سوی زنان ایرانی با پیروی از الگویی مانند حضرت زینب(س) بود. زنان به این درک رسیده بودند که در عین حفظ ضوابط و موازین شرعی، می توانند در سازندگی و ایجاد یک جامعه اسلامی سهیم باشند. البته از صحبت های بعدی امام خمینی(ره) نیز می توان چنین دریافت کرد که مساله حجاب و زنان علاوه بر آن که موضوع مهمی بوده اما در عین حال دچار نوعی محافظه کاری در اعلام نقطه نظرات خود در این باره بودند. در ادامه و پس از سر و سامان بخشیدن به امور انقلاب و قوانین جامعه، حجاب نیز در قوانین عمومی کشور قرار گرفت.نزدیک به صد سالی می شود که فلسفه و حدود حجاب، مورد مناقشه مدافعان و مخالفان آن است. از رضاخان گرفته که خواستار برداشتن حجاب از سر زنان بوده تا جمهوری اسلامی ایران که با ابزارهای گوناگونی پیگیر حدود اسلامی در جامعه است. به گفته بسیاری از صاحب نظران حجاب نیز آخرین سنگر انقلاب بوده و در صورت فروریختن، بقیه سنگرها نیز فرو می ریزد. امروز حجاب نماد امر دینی در جامعه بوده و این امر هم به سبب تلفیق دین و حکومت، با امر سیاسی خلط شده است.
 

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حجاب اصل دین است یا فرع؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حجاب اصل دین است یا فرع؟"، کلیک کنید.