راهکار ژاپنی ها برای کنترل مصرف نمک؛ قاشق نمکی!

غزال زیاری_ اگر بنا به هر دلیلی، از ممنوعیت های پزشکی گرفته تا تلاش برای حفظ سلامت شخصی تان، نمک را از رژیم غذایی تان حذف کرده اید، خبر خوبی برایتان داریم.

همه ما می دانیم که صرف غذا بدون نمک، اصلاً لذت بخش نیست و طعم جذابش را از دست می دهد؛ اما حالا یک شرکت ژاپنی به کمک شکموها آمده؛ کمپانی Kirin ژاپن مدعی شده که یک قاشق نمک برقی ساخته است که می تواند این مشکل را حل کند.

طبق توضیح این کمپانی، در قاشق نمک برقی طراحی شده توسط آن ها، محلولی وجود دارد که با بهره گیری از الکترودهایی، کمی برق به زبانتان وارد می کند تا بدین ترتیب به زبان کمی شوک نمکی بدهد.

راهکار ژاپنی ها برای کنترل مصرف نمک؛ قاشق نمکی!

رویترز در گزارشی به این نکته اشاره کرده که این قاشق، جریان الکتریکی کوچکی را برای متمرکز کردن مولکول های یون سدیم بر روی زبان ایجاد کرده و طعم شور غذا را تقویت می کند؛ این چیزی مثل طعم اومامی است (اومامی در برخی دسته بندی ها و فرهنگ ها، در کنار مزه های اصلی شیرین، ترش، شور و تلخ، به عنوان یک مزه اصلی دیگر تعریف شده و مزه ای نزدیک به طعم گوشت پخته و عصاره گوشت دارد)

این شرکت اعلام کرده که هدف از ساخت این قاشق این است که مردم بدون آنکه از بی نمک بودن غذا اذیت شوند، به رژیم های غذایی سالم تشویق شوند.

ایده ساخت قاشق جادویی

کمپانی کایرین با مشارکت با پروفسور هومی میاشیتا از دانشکده علوم و فناوری دانشگاه میجی ژاپن، موفق به آزمایش و ساخت این قاشق ها شدند. آن ها این فناوری را در مجموعه ای از چاپستیک هایی (چوب های مورد استفاده برای صرف غذاهای شرق آسیا) که از طریق سیم به یک بسته باتری که به مچ دست متصل می شدند، آزمایش کردند. آن ها مدعی شدند که این چاپستیک ها طعم شوری را تا 50 درصد افزایش می دهند.

پروفسور میاشیتا، دانشمند بزرگی است که ایده های جالب توجهی دارد؛ چند سال پیش، او به بررسی ایده ای برای ساخت یک تلویزیون قابل لیسیدن پرداخت که به شما این امکان را می دهد تا با دیدن چیزهایی را که در تلویزیون می بینید، طعم آن ها را بچشید.

ممنوعیت ها برای استفاده از این قاشق

طبق گفته ChatGPT استفاده از این قاشق، برای همه افراد توصیه نمی شود و برخی فعلا نباید برای احتیاط بیشتر به سراغ قاشق نمک برقی ژاپنی بروند.

از جمله افرادی که استفاده از این قاشق فعلاً برایشان ممنوع است، کسانی هستند که از دستگاه های پزشکی کاشته شده مانند ضربان ساز قلب یا وسایلی مثل مانیتور ضربان قلب استفاده می کنند و همچنین افرادی که به فلز حساسیت دارند یا با مشکلات اعصاب صورت دست وپنجه نرم می کنند و یا دچار اختلالات خونریزی هستند.

راهکار ژاپنی ها برای کنترل مصرف نمک؛ قاشق نمکی!

درعین حال به کسانی که تحت درمان دندانپزشکی هستند یا ممکن است باردار باشند یا دچار بیماری های تب دار، اختلالات شناختی شدید یا تومورهای بدخیم هستند، توصیه شده که برای استفاده از این قاشق با پزشک شان مشورت کنند. این لیست بلندبالا تا حدود زیادی ناامیدکننده است؛ چرا که احتمالاً این قاشق برای همین دسته از افراد بیشترین کاربرد و فایده را دارد.

فعلاً فروش محدود

در ابتدا این قاشق به صورت فروش محدود و تنها به تعداد محدود 200 عدد به فروش می رسد و قیمتش حدود 127 دلار است؛ اما کمپانی کایرین از سال آینده فروش انبوهش به بازارهای خارج از ژاپن را آغاز خواهد کرد و آن ها امیدوارند تا پنج سال آینده میزان فروششان به یک میلیون قاشق برسد.

منبع: theverge

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکار ژاپنی ها برای کنترل مصرف نمک؛ قاشق نمکی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکار ژاپنی ها برای کنترل مصرف نمک؛ قاشق نمکی!"، کلیک کنید.