رفع ابهام رهبر معظم انقلاب از اطلاق واژه شهید به آیت الله رییسی و یاران

رفع ابهام رهبر معظم انقلاب از اطلاق واژه شهید به آیت الله رییسی و یاران

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی سالگرد ارتحال امام (ره) علت اطلاق واژه شهید به آیت الله رییسی و همراهان را تبیین فرمودند.

به گزارش گیل 25 به نقل از دفاع پرس، به دنبال سقوط بالگرد رییس جمهور و هیات همراه و قطعی شدن سفر این عزیزان به دیار باقی، واژه ی مقدس شهید به پرتکرارترین واژه در ادبیات سیاسی و رسانه ای کشور تبدیل شد. مردم، رسانه ها و شخصیت ها از همان لحظه شنیدن خبر فاجعه بلافاصله آیت الله رییسی و یارانش را شهید خطاب کردند. 

با این وجود از آن جا که طبق عادت، شهید به کسی اطلاق می شود که در میدان نبرد نظامی با دشمن و به دست خصم جان خود را تقدیم حق کرده باشد، احتمالا، اما و اگرهایی در این باره در ذهن برخی ها وجود داشت. اگرچه هیچکس از سر احترام و ادب این ابهام را به زبان نیاورد، اما وجود آن غیرقابل انکار بود.

چه بسا عده ای تصور می کردند که اطلاق واژه شهید به آیت الله رییسی و همراهان از جنس تعارف است یا صرفا به دلیل فضای عاطفی شکل گرفته پس از فاجعه موضوعیت پیدا کرده است. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در مقام مرجع تقلید، فقیه جامع الشرایط و مجتهد تراز اول در سخنرانی مهم سالگرد ارتحال امام (ره) به همین مساله اشاره کردند و با تفسر آیه 154 سوره بقره به رفع ابهام در این باره پراختند.

امام خامنه ای خاطرنشان کردند: من قبلاً بحث درباره ی این فقدان بزرگ را با این آیه ی شریفه، نورانی کنم که می فرماید: وَ لا تَقولوا لِمَن یُقتَلُ فی سَبیلِ اللهِ اَمواتٌ بَل اَحیاءٌ وَ لکِن لا تَشعُرون. به کسانی که در راه خدا کشته می شوند، مرده اطلاق نکنید؛ اینها زنده اند. اطراف این آیه ــ چه قبل این آیه، چه بعد این آیه ــ بحثی از حرکت نظامی و جنگ و قتال و … نیست؛ [میفرماید] «فی سبیل الله». نمی شود ادّعا کرد که معنای این «یُقتَلُ فی سَبیلِ اللَّه» کشته شدن در میدان جنگ است، چون هیچ قرینه ای بر این در این آیه وجود ندارد. 

ایشان اظهار کردند: در آیه ی سوره ی آلعمران – «وَ لا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا» – چرا، آن آیه در ضمنِ مسایل جهاد است؛ این آیه نه، مطلق است؛ [میفرماید] هر کسی که در راه خدا کشته بشود. راه خدمت به مردم، راه خدا است؛ راه کار جهادی برای مردم، راه خدا است؛ راه اداره ی کشور اسلامی، راه خدا است؛ راه پیشرفت نظام جمهوری اسلامی، راه خدا است. آقای رییسی عزیز و همراهانش، در راه پیشرفت کشور، در راه خدمت به مردم، در راه اعتلای جمهوری اسلامی کشته شدند، [لذا] مشمول این آیه اند؛ اینها را اموات ندانید؛ بَل اَحیاءٌ؛ اینها زنده هستند؛ همان تعبیری که در باب شهدا وجود دارد. بنابراین، این ها را ما «شهدای خدمت» می دانیم، همچنان که مردم گفتند؛ از دل مردم جوشید این تعبیر «شهید جمهور» و «شهید خدمت»؛ این خیلی با ارزش است. خب، این مصیبت جدّاً مصیبت سنگینی بود برای کشور.»

پایان خبر گیل 25 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رفع ابهام رهبر معظم انقلاب از اطلاق واژه شهید به آیت الله رییسی و یاران" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رفع ابهام رهبر معظم انقلاب از اطلاق واژه شهید به آیت الله رییسی و یاران"، کلیک کنید.