زنان مسلمان ایرانی طلایه دار خروش انقلابی 15 خرداد 42+سند – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری گیل 25، گروه جامعه؛ در جهان کنونی، زن نقشی انکارناپذیر در فرهنگ ملت ها دارد و می توان ادعا کرد که جوامع بشری با نقش سازنده و بی بدیل زنان شان رشد و تعالی می یابند. شرع مقدس زن را در مقابل دین و جامعه بی طرف و خنثی قرار نداده است و زنان می توانند به شناسایی جامعه و امت بپردازند و در بزنگاه ها کنشگر باشند. از این رو با جست وجو در صفحات تاریخ درمی یابیم که نقش زنان را در تحولات ملت ها قابل انکار نیست.

پانزده خرداد 42 نقطه عطفی در تاریخ نهضت امام خمینی بود. با وجود تلاش رژیم پهلوی در جهت پنهان ساختن نقش زنان در این نهضت، مرتجع و ضد زن نشان دادن این جریان اسلامی، بررسی اسناد موجود ما را با این حقیقت مواجه می کند که زنان از همان ابتدا پا به پای مردان در مبارزه با طاغوت فعال بوده اند.

در یکی از این موارد زنان قم در حمایت از امام خمینی در مسجد اعظم تحصن کردند. مورخان تصریح کرده اند که پس از جریان مسجد گوهرشاد، این اولین حضور زنان در جریان مبارزه با رژیم شاه بود.

مرحوم دوانی می نویسد:

«برای نخستین بار در تاریخ نهضت روحانیت، زنان با ایمان قم نیز در کنار مردان در حالی که بسیاری کودکان خردسال خود را در بغل داشتند به جمع تظاهرکنندگان خشمگین پیوستند. صحن حضرت معصومه و میدان آستانه و اطراف حرم و خیابان ها از وجود ده ها هزار مرد و زن، پیر و جوان موج می زد. جمعیت مرد و زن به خیابان ها ریختند تا با راهپیمایی خود به نفع آیت اللّه خمینی شعار دهند و دستگاه جبار را به باد نفرین و لعنت بگیرند، تا بدین گونه سهم خود را در این حادثه بزرگ ادا کنند». (دوانی، علی، نهضت روحانیون ایران، جلد 4، صفحه 49)

مورخ انقلاب اسلامی سیدحمید روحانی در کتاب نهضت امام خمینی در این رابطه می نویسد:

«نقش زنان غیور و مسلمان قم در جنبش و شورش ضد حاکم چشمگیرتر بود … بسیاری از این زنان فداکار و انقلابی، کودکان شیرخوارشان را همراه آورده بودند… ورود زنان به صف تظاهرکنندگان از جان گذشته، مردان را تکان داد و به خروش افکند». (نهضت امام خمینی، جلد 1، صفحه 476)

همچنین یک شاهد عینی از حضور زنان در این نهضت چنین گزارش می دهد: «زنان پیشاپیش مردان هر یک خنجری در کف گرفته و به آهنگ شعار مردان، خنجر را بالا می بردند و منظره ای با شکوه به وجود آورده بودند کم کم حوصله از ماندن در صحن سر رفت، اول زن ها به تظاهرات خیابانی از صحن بیرون ریختند و سپس مردها. یک مرتبه گروهی پیراهن سیاه آمدند جلو مردم و افتادند به جان شیشه ها و درهای مغازه های بسته. هنوز چند قدمی مردم از صحن دور نشده بودند که طنین مسلسل پلیس در هوا پیچید و به جای اینکه به پیراهن سیاه ها شلیک شود، به سینه زنان و مردان که فقط شعار می دادند و راه می رفتند آتش شد». (نهضت امام خمینی، جلد 1، صفحه 481)

گزارش ساواک از حضور زنان نیز موید این مساله است. در گزارش ساواک قم در ساعت 9 صبح 15 خرداد چنین آمده است:

«جمعیت هنوز در صحن باقی است زنان در مسجد اعظم به نفع خمینی اجتماع نموده اند روحانیون طراز اول در منزل حاج سید احمد زنجانی مجتهد جلسه مشورتی دارند». (منصوری، جواد، تاریخ قیام 15 خرداد به روایت اسناد، جلد 2، صفحه 16، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی)

زنان مسلمان ایرانی طلایه دار خروش انقلابی 15 خرداد 42+سند

همچنین بنا بر اسناد تاریخی در وقایع 15 خرداد زنان جزو اولین کسانی بودند که در صف شهدای دفاع از اسلام قرار گرفتند.

«شیر زنان شهر قم که در صف مقدم تظاهرکنندگان حرکت می کردند قبل از دیگران هدف گلوله واقع شدند … مزدوران شاه به قتل عام توده ها دست زدند، به خرد و کلان، پیر و جوان، زن و مرد رحم نکردند». (دوانی، جلد 4، صفحه 51)

این حضور و تلاش آغاز راه بود. به تدریج گرایش به نهضت امام خمینی (ره) حضور در جریان مبارزه اوج گرفت تا جایی که رژیم پهلوی سرنگون شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنان مسلمان ایرانی طلایه دار خروش انقلابی 15 خرداد 42+سند – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنان مسلمان ایرانی طلایه دار خروش انقلابی 15 خرداد 42+سند – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.