سازمان ملل با اختصاص منابع مشکل افغانستان را حل کند/ قدردانی از ایران برای تامین معاش مهاجران

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهارکرد: موضوع قاچاق مواد مخدر از منشاء افغانستان به سمت مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران همراه با ناامنی، شرارت، تروریسم و اقدامات مسلحانه است و ما از سازمان ملل متحد می خواهیم تا مواد مخدر را به عنوان یک تهدید جدی در نظر بگیرد.

به گزارش گیل 25، اسکندر مومنی با رزا اتانبایوا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان، در محل این ستاد دیدار و گفت وگو کرد. 

مومنی با اشاره به ادامه روند قاچاق مواد مخدر از کشور افغانستان افزود: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که منجر به کاهش تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر در همسایگی مان شود، حمایت و استقبال می کند اما واقعیت امر این است که تا این لحظه هیچ گونه کاهش محسوسی در حوزه تولید، رشد و قاچاق مواد مخدر از سوی افغانستان مشاهده نشده است. ضمن این که در نشست های قبلی و در جریان نشست اخیر کمیسیون مواد مخدر در وین نیز به مساله رشد تولید و قاچاق موادمخدر صنعتی از جمله متامفتامین از منشاء افغانستان، اشاره شد.

وی تاکید کرد: پیشنهاد اجرایی جمهوری اسلامی ایران اعمال کنترل و نظارت دقیق بر تجارت محموله های پیش ساز از مبداء تا مقصد و به ویژه محموله های بزرگ پیش ساز به مقصد کشور افغانستان توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد UNODC و هییت بین المللی کنترل مواد مخدر INCB است.

وی با طرح انتظارات جمهوری اسلامی ایران از جامعه بین الملل، از خانم رزا اتانبایوا خواست تا پیشنهادات کشورمان را در قالب یک برنامه همکاری مدون میان ایران، کشورهای منطقه، و سازمان ملل متحد، به منظور  اتخاذ یک راهکار عملیاتی برای حل مساله مواد مخدر در افغانستان دنبال کند.

در ادامه این نشست رزا اتانبایوا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفت: از ایران به منظور بهبود وضعیت و تامین معاش مهاجران افغان تشکر می کنم و پیشنهادات شما را به دبیرکل سازمان ملل متحد منعکس خواهم کرد.

وی تاکید کرد: ایران تیم درمان پیشرفته ای دارد و این فرصتی برای انتقال تجربیات در حوزه درمان اعتیاد به افغانستان است.

خانم رزا اتانبایوا، ضمن اشاره به وضعیت دشوار افغانستان، افزود: یک پیش نویس توسط مدیراجرایی UNODC درخصوص راهکارهای لازم به منظور تامین معاش و ثبات در افغانستان تهیه شده که مراحل نهایی شدن آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: سازمان ملل متحد با همکاری UNODC مطالعاتی را درخصوص موادمخدر در افغانستان انجام داده که در نشست آینده دوحه ارایه خواهد شد. محور اصلی این طرح مطالعاتی انجام برنامه های کشت جایگزین در افغانستان است.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان از رفتار بی تفاوت جامعه بین الملل در رابطه با مساله افغانستان، انتقاد کرد.

دکتر مومنی در این باره با بیان این نکته که سازمان ملل متحد، تجلی جامعه جهانی به شمار می رود، گفت: مخاطب اصلی این مباحث، خود شما هستید. دغدغه سازمان ملل متحد باید کمک به افغانستان و نجات آن از شرایط فعلی با اجرای یک برنامه جدی باشد. در این رابطه، باید منابع مشخصی برای تامین زیرساخت ها، و اجرای برنامه های توسعه پایدار و کشت جایگزین، در این کشور تخصیص یابد تا مشکل را به شکل اساسی حل کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز با تجربیاتش در این حوزه آماده کمک به این سازمان است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری؛ وی با تاکید بر اینکه سازمان ملل متحد باید از کشورهایی که این بلا را در افغانستان گسترش دادند، سوال و مطالبه کند، ابراز کرد: طبق آمار UNODC در سال 2000 میلادی پیش از اشغال افغانستان توسط آمریکا، تولید مواد مخدر در این کشور 200 تن بود اما پس از اشغال تولید موادمخدر در افغانستان به بیش از 9 هزار تن رسید، بنابراین امریکا باید در قبال موضوع افغانستان به جامعه جهانی پاسخگو باشد.

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان ملل با اختصاص منابع مشکل افغانستان را حل کند/ قدردانی از ایران برای تامین معاش مهاجران" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان ملل با اختصاص منابع مشکل افغانستان را حل کند/ قدردانی از ایران برای تامین معاش مهاجران"، کلیک کنید.