سیب زمینی قرمز مشتری غرق در لکه سرخ/ عکس

به گزارش خبرگزاری گیل 25، مشهورترین قمرهای مشتری چهار قمر آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو هستند که هر کدام چندین هزار کیلومتر عرض دارند. پنجمین بزرگ ترین قمر شناخته شده این سیاره، آمالتیا است. این قمر در سال 1892 توسط ادوارد امرسون بارنارد، ستاره شناس آمریکایی، پیدا شد. او همچنین ستاره بارنارد و همچنین انبوهی از سحابی های تاریک را کشف کرد.

با وجود اینکه آمالتیا پنجمین قمر بزرگ مشتری است، ابعاد نسبتاً متوسطی دارد. با شکل نامنظم، مانند سیب زمینی، محور آن 250 کیلومتر امتداد دارد. اندازه گیری های گرانش توسط فضاپیمای گالیله ناسا در اوایل دهه 2000 نشان داد که آمالتیا به جای سنگ جامد، بیشتر از یک توده قلوه سنگ تشکیل شده است که در کنار هم قرار گرفته اند.

در حال حاضر، جونو برای اولین بار از آمالتیا در طول 59 امین پرواز نزدیک مشتری خود، که در 7 مارس سال جاری رخ داد، تصویربرداری کرد. مدار جونو یک مدار طولانی و در حال چرخش به دور غول گازی است.

جونو آمالتیا را به صورت یک لکه سیاه ریز مشاهده کرد که ابتدا در برابر یکی از کمربندهای ابرهای تیره و گلگون مشتری قرار گرفته و سپس از خود لکه قرمز بزرگ عبور می کند. مقیاس باورنکردنی است. لکه قرمز نام بزرگ ترین توفان عظیم چرخان در سطح سیاره مشتری است. این توفان در راستای کمربندها و منطقه های مشتری جریان دارد. از زمان کشف این لکه تا کنون، بارها دیده شده که قطر آن تا سه برابر قطر زمین افزایش یافته است.

سیب زمینی قرمز مشتری غرق در لکه سرخ/ عکس
آمالتیا، در دو تصویر از مشتری که توسط فضاپیمای جونو ناسا در 7 مارس 2024 گرفته شده است.

تصاویر نزدیک از آمالتیا توسط کاوشگرهای وویجر 1 و وویجر 2 ناسا و فضاپیمای گالیله چندین نقطه و دهانه درخشان و همچنین میزان قرمزی مرموز سطح آن را نشان می دهند. در واقع آمالتیا قرمزترین جسم منظومه شمسی است. هویت این پوشش قرمز ناشناخته باقی مانده است، اما یک احتمال این است که گوگردی است که توسط آتشفشان های آیو بیرون ریخته اند و راه خود را در فضا به همسایه آمالتیا رسانده است.

سیب زمینی قرمز مشتری غرق در لکه سرخ/ عکس
بهترین تصاویر ما از آمالتیا که توسط فضاپیمای گالیله ناسا گرفته شده است. این چهار تصویر جنبه های مختلف قمر کوچک را نشان می دهد.

راز عمیق تری در مورد آمالتیا این است که گرمای کمی بیشتر از آنچه از خورشید دریافت می کند را منتشر می کند. قمری به کوچکی آمالتیا این انرژی اضافی را از کجا می گیرد؟

منبع: SPACE

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیب زمینی قرمز مشتری غرق در لکه سرخ/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیب زمینی قرمز مشتری غرق در لکه سرخ/ عکس"، کلیک کنید.