عوارض ارتوپدی همسترکوین! – گیل 25

عوارض ارتوپدی همسترکوین! - گیل 25

به گزارش گیل 25 البرز؛ دکتر آروین نجفی در گفت و گو درباره عوارضی جسمانی کار طولانی مدت با تپ گیم ها و بازی های کریپتویی گفت: به طور کلی کارهای تکراری به عنوان یکی از مشکلات شایع در جوامع صنعتی امروز تاثیرات زیادی بر سلامتی افراد از نظر ارتوپدی دارد که باعث مشکلات متعددی از جمله در ستون فقرات گردنی، کمری و همچنین مچ و انگشتان دست می شود.

وی افزود: به طور اختصاصی کار طولانی مدت با تلفن همراه و برنامه و گیم هایی که همراه با حرکات تکراری انگشتان هستند، اثرات سویی بر عملکرد تاندون ها و عصب ها در انگشتان و دست دارند. افرادی که به صورت طولانی مدت با گوشی تلفن همراه کار کرده و از تپ گیم ها استفاده می کنند، این حرکات تکراری باعث حرکات متعدد خم شدن و صاف شدن انگشتان دست می شود که با ایجاد التهاب در محل اتصال تاندون ها می تواند عوارضی را بر جای بگذارد.

دکتر نجفی ادامه داد: التهاب طولانی مدت تاندون ها باعث ایجاد چسبندگی در محل اتصال تاندون ها و محدودیت حرکت در انگشتان می شود که باعث قفل شدن انگشتان و یا اصطلاحا ایجاد انگشت ماشه ای می شود. انگشت ماشه ای به عنوان یکی از مشکلات شایع ارتوپدی در ناحیه دست که محدودیت حرکت، محدودیت در باز شدن انگشتان را در پی دارد، باعث ناتوانی فرد و ایجاد مشکل و از عوامل غیبت در محیط کار و ناتوانی از انجام فعالیت های روزمره است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد: در مورد انگشت ماشه ای به عنوان خط اول درمان توصیه ما از بین بردن عامل زمینه ای و به وجود آورنده آن یعنی همان حرکات تکراری و فشردن متوالی و متعدد صفحه لمسی تلفن همراه یا تبلت یا لپ تاپ است که می تواند باعث این بیماری شود. بنابراین در مرحله اول به بیماران توصیه می کنیم که از این فعالیت به صورت طولانی مدت اجتناب کنند.

این متخصص ارتوپدی یادآور شد: اما در صورتی که تمایل به انجام این کار دارند و می خواهند به اینگونه فعالیت ها ادامه دهند، حداقل به مدت 10 تا 15 دقیقه بین فواصل کار یا بازی به بدنشان استراحت بدهند. مدت استفاده از بازی باید حداقل 10 تا 15 دقیقه در هر نوبت بوده و هر چه این فواصل بیشتر و مدت کار با این بازی ها کمتر باشد، کمک می کند که این مشکل زمینه ای رفع شود و عملکرد طبیعی انگشت به دست بیاید.

وی ادامه داد: در مورد مشکلات بعدی که انگشت ماشه ای می تواند ایجاد کند توصیه ما در مرحله بعد استفاده از داروها و تزریق در محل قفل شدن انگشتان است. در صورت عدم بهبود با دارو و تزریق داروهای ضد التهاب موضعی توصیه ما به عمل جراحی است.این پزشک تاکید کرد: بنابراین می بینیم که چقدر استفاده نادرست از یک وسیله می تواند عوارض زیادی را برجای بگذارد و حتی بیمار را به عمل جراحی برساند بنابراین توصیه این است که حتما بهداشت حرفه ای را در مورد کار با این برنامه ها در بستر تلفن همراه رعایت کنیم.

دکتر نجفی در ادامه بیان کرد: مشکل دومی که در استفاده طولانی مدت این بازی ها و تلفن همراه می تواند پیش بیاید، سندرم تونل مچ دست است. بسیاری از بیماران به دنبال کار طولانی مدت به ما مراجعه می کنند و احساس سوزن سوزن شدن و گز گز در محدوده انگشتان دست غالب که معمولا دست راست است را دارند و این حالت معمولا همراه با شکایت احساس خواب رفتن در انگشتان است که با حرکت دادن انگشتان این احساس بیشتر می شود و حتی ممکن است منجر به افتادن اشیاء از دست فرد شود.

وی در ادامه گفت: در مرحله اول بر اساس شرح حال و معاینه بالینی ما باز هم توصیه اولمان حذف عامل زمینه ای به وجود آورنده که همان استفاده مکرر و طولانی مدت از این بازی هاست خواهد بود. در مرحله بعد با استفاده از داروها و تزریق داروهای موضعی می توانیم به بهبود عامل زمینه ای بیمار کمک کنیم. اما بازهم در صورتی که بیمار به فعالیت خود به صورت مکرر و مداوم ادامه دهد و بهبودی حاصل نشود، توصیه به انجام عمل جراحی است.

دکتر نجفی در مورد مشکلات دیگری که این فعالیت ها می تواند به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: از عوارض استفاده مستمر، طولانی مدت و نادرست از تلفن همراه و تپ گیم ها، مشکلات مرتبط با ستون فقرات به ویژه ستون فقرات گردنی است که فرد با احساس درد شدید گردن، سردرد و حالت بی حسی انگشتان به ما مراجعه می کند.

وی ادامه داد: در این حالت هم بر اساس شرح حال به تشخیص می رسیم که فرد مستعد ابتلا به تنگی کانال نخاع گردنی، بیرون زدگی دیسک ستون فقرات گردنی و بروز علایم مرتبط است یا خیر و توصیه ما باز هم حذف عامل زمینه ای، رعایت بهداشت و اصول حرفه ای و ایجاد وقفه های استراحتی در فواصل استفاده از این نوع بازی ها و برنامه هاست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: در صورتی که بیمار این موارد را رعایت نکند، ممکن است در مرحله اول با دارو و فیزیوتراپی و در موارد پیشرفته نهایتا مجبور به عمل جراحی برای آزاد کردن ستون فقرات و نخاع گردنی شویم. بنابراین پیشگیری همواره بهتر از درمان است و استفاده از این نرم افزارها و برنامه ها در تلفن همراه به صورت متوالی و مستمر می تواند باعث عوارض جبران ناپذیری بر سلامتی افراد باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عوارض ارتوپدی همسترکوین! – گیل 25" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عوارض ارتوپدی همسترکوین! – گیل 25"، کلیک کنید.