فرایند فعالیت کمیسیون معاملات نمایشگاه چگونه است/چه میزان بُن برای این دوره چاپ شد

سخنگوی نمایشگاه کتاب در پاسخ به گیل 25؛

فرایند فعالیت کمیسیون معاملات نمایشگاه چگونه است چه میزان بُن برای این دوره چاپ شد

سخنگوی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران طی یک نشست خبری درباره میزان انتشار بن (خرید از نمایشگاه کتاب) توضیحاتی ارایه داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری گیل 25، علی رمضانی سخنگوی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در نشست خبری بیست و یکم اردیبهشت ماه در پاسخ به سوال خبرنگار گیل 25 درباره میزان انتشار بن در این دوره از نمایشگاه گفت: باید اجازه دهید اعتباراتی که به عنوان آورده دستگاه ها، نهاد ها و سازمان ها مشخص شده و میزان مصرف تعیین شود تا در پایان نمایشگاه این رقم اعلام شود. پیش بینی این است که قریب سی درصد بیش از سال گذشته از اعتبارات صرف کمک خرید مردم برای نمایشگاه (بن) و اعتبارات تخفیفی قرار داده شود.

وی گفت: گزارشات امروز صبح نشان می دهد میزان ثبت نام هییت علمی از 10 هزار نفر فراتر رفته و ثبت نام دانشجویان تاکنون به 100 هزار نفر رسیده است.  

رمضانی در پاسخ به سوال دیگر گیل 25 پیرامون شفافیت کمیسیون معاملات نمایشگاه و اینکه آیا رقم تعیین کننده است یا خیر، گفت: کلیه فرایند مالی نمایشگاه در کمیسیون معاملات مطابق آیین نامه پیش می رود؛ معاملات بزرگ در قالب مناقصه، معاملات متوسط با استعلام و کوچک مطابق کمترین قیمت و اکثر موضوعات کوچک و متوسط هم به کمیسیون معاملات می رود، البته فرایندی شفاف دارد و شفافیت در نمایشگاه هم مورد تاکید ما است لذا دستگاه ها نتایج را ملاحظه و اعلام می کنند. ازاین رو طی ادوار گذشته خانه کتاب به عنوان مجری در گزارش های حسابرسی وضعیت مطلوب را دریافت کرده است.

وی درباره کشف قیمت هم گفت: در هیچ کمیسیون معاملاتی بالاترین قیمت صرفا برنده نیست، همه موارد برنده شده هم در مزایدات مطرح می شود و با دقت با حضور نماینگان بخش های نظارتی، اجرایی و حسب مورد با نظارت مجموعه ایی از ارشاد روند پیگیری می شود.

رمضانی در پاسخ به سوال سوم گیل 25 با تاکید بر اینکه همواره از سوی متولیان نمایشگاه کتاب بر خودکفایی تاکید می شود و این درصورتی است که تا پایان سال گذشته هنوز با برخی پیمان کاران تسویه ای صورت نگرفته بوده، گفت: پیمانکاران نمایشگاه چنانچه موارد قانونی را ارایه کنند با آنها تسویه می شود، مصداق را بررسی کنید و ببینید آیا به خاطر کمبود اعتبارات بوده یا اشکال از سوی پیمانکار صورت گرفته است. البته به غیر از یکی دو مورد تاخیر اقساط آخر ما موردی را نداشتیم.

وی اظهار داشت: البته درباره خودکفایی نمایشگاه آقای احمدوند رییس نمایشگاه عنوان کردند که ما به سمت خودکفایی در حرکت هستیم اینکه از بودجه نشر برای هزینه کرد ها استفاده نشود مورد تاکید کرد. ما از طریق حامیان مالی و درآمد های دیگر نمیتوانیم به خودکفایی برسیم ولی نمایشگاه به سمت خودکفایی در حرکت است، سه سالی است که ما برگزار کننده هستیم و تلاش کردیم از بودجه عمومی کم کنیم تا نتیجه این شود که دولت می تواند بودجه مقرر را برای تسهیل خرید مردم و اعطای یارانه به آنها صرف کند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب درباره آمار فروش گفت: گزارش فروش نمایشگاه در سال 1403 تا پایان روز دوم یعنی بیست اردیبهشت جمعا 52 میلیارد تومان خرید را نشان می دهد که 24 میلیارد در درگاه های رسمی و 16 میلیارد تومان برآورد تقریبی غیررسمی و کارت به کارتی ها است.  

وی درباره نمایشگاه مجازی هم گفت: مردم 22 میلیارد تومان خرید داشتند که 15 میلیارد تومان خرید مردم از ناشران و 7 میلیارد از کتابفروشان و مجموع فروش کتاب در سی و پنجمین دوره تا پایان روز دوم 74 میلیارد تومان ثبت شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرایند فعالیت کمیسیون معاملات نمایشگاه چگونه است/چه میزان بُن برای این دوره چاپ شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرایند فعالیت کمیسیون معاملات نمایشگاه چگونه است/چه میزان بُن برای این دوره چاپ شد"، کلیک کنید.