لرستان در حسرت موزه باستان شناسی/ وعده مدیرکل برای اختصاص اعتبار – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان

لرستان در حسرت موزه باستان شناسی/ وعده مدیرکل برای اختصاص اعتبار - خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان

عطا حسن پور در گفت وگو با خبرنگار گیل 25، اظهار داشت: در گنجینه میراث لرستان بیش از 17 هزار شیء داریم که سال هاست یکی از دغدغه های مردم استان این بوده که موزه ای در خور شان این اشیای تاریخی و قدمت استان لرستان با غنای تاریخی بالا ایجاد شود.

وی عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر تنها یک موزه باستان شناسی در لرستان وجود دارد که آن هم در دل قلعه «فلک الافلاک» بوده و هشت موزه دیگر در سطح استان به عنوان موزه های مردم شناسی فعالیت می کنند که این در حد و اندازه اشیایی که ما داریم نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اشیای تاریخی ما در استان در دو بخش تقسیم شده، یک بخش حاصل کاوش های باستان شناسی علمی، هدفمند و نظام مند است که آن هم در بخش قبل از انقلاب بوده که توسط باستان شناسان خارجی کشف شده و بخش دیگر بعد از انقلاب بوده و توسط باستان شناسان بومی کشف شده است، ادامه داد: در قلعه «فلک الافلاک» در فضای بسیار محدودی و در قالب 15 ویترین می توانیم اشیا را به نمایش بگذاریم.

حسن پور با تاکید بر اینکه در دل باغ «گلستان» و قلعه «فلک الافلاک» دو موزه طراحی محتوایی شده است، بیان داشت: یکی موزه باشگاه افسران است که قرار است به عنوان موزه سنگ، سفال و سکه بهره برداری شود و دیگری موزه سربازخانه تاریخی در باغ «گلستان» است که به عنوان موزه بزرگ مفرغ قرار است راه اندازی شود.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه طرح محتوایی هر دو موزه آماده است، گفت: راه اندازی و تجهیز موزه سنگ، سفال و سکه در گرو اختصاص 25 میلیارد تومان اعتبار است و موزه بزرگ مفرغ هم تقریباً 50 میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان، عنوان کرد: اعتبارات استانی کفاف این امر را نمی دهد و امسال قرار است از محل اعتبارات ملی بخش کوچکی از اعتبارات را به ما بدهند و در سال آینده تکمیل شده این اعتبارات را به ما اختصاص بدهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لرستان در حسرت موزه باستان شناسی/ وعده مدیرکل برای اختصاص اعتبار – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لرستان در حسرت موزه باستان شناسی/ وعده مدیرکل برای اختصاص اعتبار – خبرگزاری گیل 25 | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.