ماهی که دست دارد!/ عکس

تینا مزدکی: دست ماهی (Brachiopsilus dianthus) که در میان زباله های پوشیده از مرجان پنهان شده بود از زمان کشف در سال 1947 تا کنون، تنها به تعداد انگشت شماری با غواصان برخورد کرده است. غواصان در طی یک کاوش در کشتی بخار هلندی اس اس تاسمان متوجه این ماهی شدند.

بقایای اس اس تاسمان یک کشتی بخار که در سال 1873 ساخته شد و برای حمل بار و مسافر استفاده می شد، در نزدیکی جزیره گرانیتی Hippolyte Rocks در 10 کیلومتری از سرزمین اصلی تاسمانی قرار دارد. در طول تلاش برای عبور از یک گذرگاه باریک، کشتی با برخورد با صخره ناشناخته غرق شد؛ 29 مسافر و خدمه فرار کردند، اما 75 گاو را در کشتی رها کردند.

ماهی که دست دارد!/ عکس

این غواصی به مناسبت بخشی از مجموعه ای برنامه ریزی شده برای بزرگداشت صد و چهلمین سالگرد کشتی غرق شده بود. در 70 متر زیر سطح، غواصان 25 دقیقه فرصت داشتند تا به کاوش بپردازند و مراقب سطح اکسیژن خود برای 90 دقیقه صعود به سطح باشند. مدتی بعد آنها با دیدن دومین دست ماهی صورتی، تنها با فاصله 10 متر از ماهی اول، شوک دیگری را تجربه کردند.

ماهی که دست دارد!/ عکس

B. dianthus یکی از چهار گونه دست ماهی در حال انقراض است که در تاسمانی یافت می شود. برخلاف سایر ماهی ها، دست ماهی ها کنترل شناوری خود در را زیر آب ندارند، بنابراین در نزدیکی بسترهای صخره ای دریا می مانند و فقط می توانند مسافت های کوتاهی را شنا کنند. یک سازگاری کلیدی با محیط آنها استتار آنهاست (آنها شبیه اسفنج هایی در بستر دریا هستند).

آنها از این استتار برای جلوگیری از شناسایی توسط طعمه ها و شکارچیان استفاده می کنند و از باله های غیرعادی خود برای کمک به شکار استفاده می کنند. باله های آن ها به ساختارهای دست مانندی تبدیل شده اند که به آن ها اجازه می دهد در بستر دریا بنشینند و به سرعت به طعمه های در حال عبور حمله کنند. دانشمندان قبلاً معتقد بودند که ماهی دست صورتی در آب های کم عمق تا عمق حداکثر 38 متر زندگی می کند.

ماهی که دست دارد!/ عکس

این مشاهده بخشی از چندین اکتشاف اخیر در دو سال گذشته است که به ما نشان داده است که این گونه می تواند در مناطقی بسیار عمیق تر از آنچه قبلا تصور می شد زندگی کند. محققان پیشنهاد می کنند که دست ماهی ها به تدریج از آب های کم عمق گرم تر به پناهگاه های آب های سردتر و عمیق تر حرکت می کنند و این نگرانی ها را در مورد زنده ماندن این گونه افزایش می دهد. این زیستگاه به طور جدی توسط گرمایش جهانی تهدید خواهد شد و این گونه می تواند به راحتی در 100 سال آینده منقرض شود.

منبع: livescience

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماهی که دست دارد!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماهی که دست دارد!/ عکس"، کلیک کنید.