مکان گورستان دوم تهران مشخص شد؛ اموات به شرق می روند

آفتاب نیوز :

«ظرفیت بهشت زهرا تا 10 ماه دیگر در قطعات جدید پُر می شود و دیگر جای دفن نداریم» این را مدیر عامل سازمان بهشت زهرا جواد تاجیک می گوید.

بهشت زهرا تنها گورستان رسمی تهران است که دیگر امکان توسعه آن نیست. معاون خدمات شهری شهرداری تهران حسین نظری به فارس می گوید که «مکان دومین گورستان پایتخت به وسعت 40 هکتار در شرق تهران مشخص شده است.»

بهشت زهرا (س) 54 سال پیش در 314 هکتار در جنوب شهر ساخته شد. در سال 1376 بخش شمالی به مساحت 110 هکتار و در سال 1387 بخش شرقی به مساحت 160 هکتار خریداری و به آن اضافه شد.

جمعیت تهران در سال 1349 (ساخت بهشت زهرا) سه میلیون نفر بود، اما در حال حاضر تهران بیش از 9 میلیون جمعیت دارد (افزایش 3 برابری جمعیت) و برای 50 سال آینده «نیازمند 7 میلیون قبر است.»

در حال حاضر روزانه حدود 180 فوتی به بهشت زهرا منتقل می شود که حدود 50 نفر در قطعات جدید دفن می شوند؛ یعنی «73 درصد متوفیان روزانه پیشاپیش جای خود را در بهشت زهرا تعیین کرده اند.»

سال هاست که وعده ساخت گورستان در حد یک لایحه مانده بود. به گفته مدیران شهری در 4 نقطه تهران ساخت گورستان قطعی است، اما فعلاً در شرق زمینی تملک شده و منتظر تصویب نهایی است. در گورستان های جدید قبر های یک طبقه هم واگذار و شرایط قدری متفاوت است.

در حالی که کارشناس مسایل شهری رضا حمیدنیا می گوید که بحران کمبود جا برای دفن اموات داریم، اما اگر «گورستان جدید در شرق ساخته شود در روز های پنج شنبه و جمعه با یک طرف شدن جاده هزار مشکلات ترافیکی بیشتر می شود.» کارشناس مسایل ترافیکی حمید قاجاروند می گوید که «می توان با ایجاد دسترسی های مختلف ترافیک را توزیع کرد» چرا که اتوبان های زیادی در این محدوده وجود دارد.

کارشناسان معتقدند باید تمرکززدایی از بهشت زهرا (س) برداشته شود به گونه ای که در مواقع بروز زلزله یا بحران های دیگر آرامستان ها ظرفیت لازم را داشته باشد.

همچنین می توان گورستان های محلی را در صورتی که باعث آلودگی محیط زیست نشوند، احیا کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مکان گورستان دوم تهران مشخص شد؛ اموات به شرق می روند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مکان گورستان دوم تهران مشخص شد؛ اموات به شرق می روند"، کلیک کنید.