وعده عجیب معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره شیر

وعده عجیب معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره شیر

آفتاب نیوز :

طبق داده های رسمی وزارت جهاد کشاورزی، در حال حاضر بالغ بر 12 میلیون تن شیرخام در کشور تولید می شود. قرار است در سال 1404، این رقم به 14 میلیون و 850 هزار تن برسد. یعنی به ازای هر نفر 165 کیلو گرم شیر تولید شود. 

طبق اعلام انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران، در یک دهه اخیر روند مصرف شیر در کشور به شدت افت کرده است؛ و درحال حاضر این رقم به ازای هر فرد به زیر 70 کیلو گرم است. درحالی که بر اساس استاندارد های جهانی باید این رقم برای هر نفر بین 150 تا 160 کیلو گرم باشد. این رقم در کشور های فرانسه، آمریکا و اسکاندیناوی بالای 250 کیلو گرم است.

آمار رسمی نشان می دهد؛ ظرفیت دامی کشور نزدیک به 7 میلیون راس دام سنگین است که در دو دسته صنعتی و غیرصنعتی، شیرخام و گوشت قرمز تولید می کنند. اکنون صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات لبنی کشور بیش از 18 میلیون تن ظرفیت تولید دارند. 

آمار های موجود نشان می دهد، ایران در تولید شیرخام رتبه بیست و سوم را در جهان دارد، اما به لحاظ توانمندی ژنتیکی جایگاه دوم را در دام های صنعتی به خود اختصاص داده است.

محمدابراهیم حسن نژاد معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی معتقد است: در اصلاح نژاد دام، توجه به ماده خشک و چربی شیر می تواند جایگاه ما را در اقتصادی کردن تولید شیر بهبود بخشد.

به گفته او ایران، نژاد اصیل هلشتاین را دارد، اما استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان برای حفظ دام های پر تولید و استفاده از جنین های دو منظوره گوشتی و شیری، در سطح بالا و اقتصادی استفاده نمی شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وعده عجیب معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره شیر" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وعده عجیب معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره شیر"، کلیک کنید.