«ونگوگ» در مسجد نصیرالملک! – گیل 25

تصور کنید اگر هنرمند بزرگی مثل «ونگوگ» بخواهد مسجد نصیرالملک را روی بومش بیاورد، چه می کند؟ یا اگر «ونگوگ» بخواهد وارد یک مکالمه ذهنی با هنرمند معروف دیگری مثل «فریدا» شود.

به گزارش گیل 25، خراسان نوشت: چند سالی است «علیرضا کریمی مقدم» کارتونیستی که آثارش را در دهه70 در بسیاری از جراید دیده بودیم و جنس قلمش بسیار آشناست، «ونسان ونگوگ» نابغه هلندی را محور آثارش قرار داده و او را در موقعیت های مختلف نشان می دهد. انگار قرار است جهان را از دید «ونگوگ» اما به قلم او ببینیم. «کریمی مقدم» متولد 1354 است و دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته گرافیک از دانشگاه هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران، 15 سال هییت علمی دانشگاه بوده و چند سالی است در لیسبون پرتغال زندگی می کند. به بهانه پربازدید شدن آثارش که در آن ها «ونگوگ» در موقعیت های فانتزی، گاهی کمدی و جذاب مثل فیلم «لیون»، «رستگاری در شایوشنگ» و حتی شب یلدای ما قرار دارد که مخاطب را به فکر فرو می برد، با او همکلام شدیم تا از دنیای هنر، خلاقیت و راه های کشف ایده بگوید.   

«ونگوگ» بستر انتقال پیام هایم است

«ونگوگ» در مسجد نصیرالملک!

بعید است طی دهه های اخیر اهل مطبوعات بوده و یکی از آثار «کریمی مقدم» را ندیده باشید. کسی که خیلی زود وارد دنیای تصویرسازی مطبوعاتی شد؛ خودش سیر حرفه اش را این طور تعریف می کند: «سال 70 اولین کارم که یک کاریکاتور بود در مجله «طنزوکاریکاتور چاپ شد، حالا هم حدود 5،4 سالی ادغام تصویرسازی و کاریکاتور با محوریت ونگوگ را به صورت تخصصی کار می کنم و خیلی از پیام های اجتماعی و فرهنگی مدنظرم را با حضور او منتقل می کنم».    

هنر نوعی تراپی است

«کریمی مقدم» درباره این که هنر چه جایگاهی در زندگی اش دارد، می گوید: «کسانی که کار هنری کردند در هر شاخه و رشته ای، می دانند هنر نوعی تراپی و درمان برای روح و روان انسان هاست. به خصوص برای کسانی که حرفه شان این است؛ برای امثال من هرچند شغل و حرفه مان هنر است اما اگر شغلم این نبود از لحاظ روحی آسیب می دیدم، چون وقتی کار هنری می کنیم به چیز دیگری فکر نمی کنیم و تمرکزمان روی خلق کار جدید است تا به بهترین شکل انجام شود که این تمرکز احساس خوشایندی به فرد می دهد. به خصوص در این زمانه که مشکلات و گرفتاری های زیادی داریم، به همین دلیل هنر برای من راهی است برای فرار از مشکلات و فکر نکردن به دغدغه ها در لحظه خلق اثر. من این موضوع را از افراد مختلف شنیدم که در لحظه خلق اثر، از همه چیز فارغ می شوند برای همین به همه توصیه می کنم سراغ هنر بیایند، در هر شاخه ای که دوست دارند. چون در این برهه هنر کمک می کند تا تمرکز فکر داشته باشیم».

حال خوب با هنر

از «کریمی مقدم» می پرسم برای آن که از هنر لذت ببریم و اثرش را در زندگی حس کنیم چطور باید سراغ هنر بیاییم؟ می گوید: «به نظرم این موضوع فرمول خاصی ندارد؛ ممکن است یک نفر به موسیقی علاقه داشته باشد که حتی در آن هم سبک های مختلفی وجود دارد و دیگران به زمینه های دیگر هنر مثل خوشنویسی و…، اصلاً قابلیت و خاصیت هنر این است که انسان ها را از هر گروه و دسته ای می تواند اقناع کند؛ این قدر هنر گستردگی دارد و با روح و روان انسان ها در هم تنیده است که هر انسانی با هر روحیه و سطح فکری می تواند شاخه ای را انتخاب و حالش را با آن خوب کند. به نظرم هنر یک معجزه است؛ مثل یک نور در تاریکی و نعمتی که باید قدرش را در این زمانه بیشتر از هر وقتی بدانیم. حالا یک سری افراد مخاطب هنر هستند و یک سری هم خالق هنر که این گروه دوم وظیفه سنگینی دارند تا برای اکثریت تولید محتوا کنند».

می خواهم خوش بینی به آینده را تزریق کنم

از این هنرمند که حال آثارش واقعاً خوب است و مخاطب بعد از تماشای آن ها قطعاً حسی متفاوت دارد، می پرسم سعی می کند چه حالی در مخاطبش ایجاد کند؟ که می گوید: «تمام تلاش من در تولید آثارم این است که امید به زندگی را به افراد بدهم. در تمام کارهای من این حس نیست که فضا تیره و تار باشد؛ البته از نظر محتوا این حرف را می زنم نه فرم. ممکن است یک روزی در فرم و اجرا تیرگی باشد اما در نهایت همیشه پیام کار من خوش بینی به آینده است؛ و این که مخاطب بداند تنها چیزی که می ماند عشق و دوست داشتنی است که انسان ها به هم می دهند.»

«ونگوگ» در مسجد نصیرالملک!

علاقه زیادی به شیشه های رنگی مسجد نصیرالملک دارم

یکی از جالب ترین آثار «کریمی مقدم» حضور ونگوگ در مسجد نصیرالملک شیراز با بوم نقاشی است. اثری که هم معماری و هنر ایرانی را معرفی می کند، هم یک اثر زیبا را از زاویه دید ونگوگ نشان می دهد. از کریمی مقدم می خواهم درباره این اثر برای مان بگوید: «تمام سعی من این است که کاراکترم را در فضاها و موقعیت های مختلف قرار دهم. باید فانتزی ذهنم را آن قدر قوی کنم که ونگوگ با آدم ها و مکان هایی که باورکردنی نیست، ارتباط برقرار کند. به این بهانه مکان ها و موقعیت های مختلفی را به مخاطب جهانی معرفی می کنم. در همین راستا وظیفه خودم می دانستم که هنر، فرهنگ و معماری ایران را در آثارم معرفی کنم. به خصوص این که از قبل علاقه زیادی به شیشه های رنگی مسجد نصیرالملک داشتم، مسجدی که در همه جای دنیا شناخته می شود و گردشگری نیست که به ایران بیاید و به این مکان زیبا نرود. البته بازهم در آینده قطعاً جاهای مختلف ایران را با ونگوگ کار خواهم کرد».  

با اضافه شدن «ونگوگ»،مخاطبم بیشتر شد

زبان آثار کریمی مقدم بین المللی است؛ پیش از این ها یعنی زمانی که در ایران برای رسانه های مکتوب کارتون طراحی می کرد، شخصیت ها و فضاسازی هایش هم برای مخاطب داخلی قابل درک و شیرین بود، هم جنسش طوری بود که اگر مخاطبی خارجی اثر را می دید فارغ از زمان و مکان، محتوا را درک می کرد. حالا این هنرمند بیشتر به زبان مخاطب جهانی نزدیک شده، از او می خواهم درباره بازخورد داخلی و خارجی به این سبک جدید از آثارش بگوید: «بیشتر از سه دهه است در حال کار هستم اما از زمانی که کاراکتر ونگوگ را اضافه کردم مخاطبانم چند برابر شد. هرچند نگاه و ایده همان است که قبلش داشتم؛ اما مخاطبان جدیدی به خصوص در خارج از کشور پیدا کردم. بدنیست بدانید با این که در ایران استقبال از کارهای من خوب است اما به اندازه خارج از کشور نیست که شاید دلیلش این باشد که مخاطبان ایرانی تفاوت هایی را بین خودشان و دنیای ونگوگ احساس می کنند؛ اما این تفاوت در دنیای مخاطب خارجی کمتر حس می شود».  

راحت و صمیمی  با آقای ونگوگ

اما کم کم فکر می کنم وقتش شده که بروم سراغ سوال اصلی درباره «ونگوگ» که فصل مشترک بیشتر آثار اوست تا دلیلش را بگوید؛ «علیرضا» می گوید: «این سوالی است که همیشه از من می شود و صرفاً یک علاقه شخصی است که از بچگی با من بوده؛ راستش ورود من به دنیای هنر وامدار این هنرمند است. به نظر من ونگوگ جزو هنرمندانی است که بیشترین مخاطب را در جهان دارد و در هر خانواده ای که بروید یک نفر هست که او را بشناسد. من از این فرصت استفاده کردم تا ونگوگ به نوعی برند من باشد، یعنی او کاراکتر اصلی ماجراها و داستان هایی است که دوست دارم به مخاطب بگویم. هر حرفی که بخواهم در آثارم بگویم از طریق ونگوگ می گویم. هم جذابیت دارد. هم مخاطب همزاد پنداری می کند. هم من می توانم حرفم را راحت تر و صمیمانه به افرادی که مخاطبانم هستند، برسانم».

چطور خلاق باشیم؟

همه ما دوست داریم در جنبه های مختلف زندگی و کارمان ایده های جدیدی داشته باشیم و خلاقیت را به آن ها تزریق کنیم. شاید یک هنرمند خوش ایده مثل «کریمی مقدم» بتواند به ما بگوید چرا و چطور باید خلاق باشیم: «اعتقاد شخصی من این است که همه افراد بدون استثنا خلاقیت دارند و در نهاد همه قرار داده شده اما کشف آن مهم تر از خود آن است تا بتوانیم از آن استفاده کنیم. ما باید این استعداد و خلاقیت را پیدا کنیم. اگر آدم هایی را می بینیم که در زمینه هنر کشف و معروف شدند؛ این ها کمی هوش بالاتری نسبت به بقیه داشته اند اما اتفاق عجیبی در آن ها نیفتاده و فقط استعدادشان را کشف کردند. 90 درصد مسیر موفقیت، کشف استعداد است که بدانیم در چه زمینه ای توانایی داریم تا آن را رشد دهیم و به نقطه ای برسانیم که با مردم ارتباط برقرار کنیم. خود ونگوگ شغل های مختلفی را امتحان کرده بود؛ اما در نهایت در سال های پایانی عمرش استعدادش را کشف کرد و الان جزو 10 نقاش برتر تاریخ است.       

چالشی که ادامه دارد

خلق اثر هنری با یک شخصیت چالشی دشوار است که «کریمی مقدم» تا به حال از عهده اش برآمده، اما برایم جالب است بدانم تا کی به این چالش ادامه خواهد داد. خودش می گوید: «ادامه دادن این کار یک دلیل مشخص برای خود من دارد؛ این که تا کی می توانم با داشتن یک موضوع مشخص و یک کاراکتر ثابت اثرجدید و قابل قبول برای مخاطب خلق کنم. این یک چالش کاملا شخصی برای خودم است، یک نوع تمرین، یک نوع ریاضت کشیدن!  فکر می کنم فعلا توان خلق اثر با این موضوع را داشته باشم». 

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«ونگوگ» در مسجد نصیرالملک! – گیل 25" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«ونگوگ» در مسجد نصیرالملک! – گیل 25"، کلیک کنید.