چه کسی پاسخگوی تناقضات آشکار در گزارش های آژانس اتمی در مورد ایران است؟

چه کسی پاسخگوی تناقضات آشکار در گزارش های آژانس اتمی در مورد ایران است؟

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ارزیابی سالیانه بازرسی هسته ای خود از تاسیسات ایران اعلام کرد؛ بازرسی ها بیشتر شده اما نمی توانیم درباره ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تضمین دهیم! در این گزارش تاکید شده؛ تا زمانی که ایران موضوعات باقی مانده را شفاف سازی نکند، آژانس نمی تواند درباره ماهیت صرفا برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تضمین دهد.

به گزارش گیل 25، به نقل از نورنیوز: در این گزارش که مطابق روال همیشگی آژانس، تحت تاثیر رویکردهای سیاسی و نه فنی تهیه شده، ضمن آن که افزایش بازرسی های آژانس از تاسیسات هسته ای ایران مورد تاکید قرار گرفته عنوان شده است؛میزان درک آژانس از برنامه هسته ای ایران بهبود نیافته است.

وبگاه شبکه بلومبرگ که به گزارش اخیر آژانس دسترسی پیدا کرده مدعی شده است؛ آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی سالیانه بازرسی هسته ای خود را پیش از نشست ماه آینده میلادی در وین، در میان دیپلمات ها توزیع کرده است.
این رسانه امریکایی همچنین اعلام کرد که در گزارش 112 صفحه ای که «رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را تهیه کرده و به رویت بلومبرگ رسیده، آمده است: «درحالی که کار بازرسی به صورت منظم ادامه دارد، پیشرفت اندکی در حل وفصل موضوعات پادمانی باقی مانده انجام شده است».

در این گزارش بدون توجه به همکاری نزدیک ایران در خصوص بسته شدن چند پرونده مهم از جمله رفع ابهام آژانس درباره ذرات اورانیوم 84 درصدی و همچنین ناهم ترازی مواد هسته ای در آزمایشگاه جابربن حیان آمده است: «تا زمانی که ایران در مورد موضوعات باقی مانده شفاف سازی نکند، آژانس نمی تواند درباره ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تضمین دهد».

در گزارش آژانس همچنین آمده به رغم اینکه بازرسی های آژانس در سال گذشته هشت درصد افزایش یافته و از زمان اجرای برجام هم فراتر رفته است اما «آژانس اطلاع مداوم خود درباره تولید و فهرست سانتریفیوژها، روتورها و قطعات میانی آن، آب سنگین و کنسانتره اورانیوم را از دست داده است».
بر اساس خبر منتشر شده توسط بلومبرگ از سویی آژانس از افزایش بازرسی ها و حضور بازرسان در ایران حتی بیش از زمان اجرای برجام خبر داده و از سوی دیگر همچنان مدعی عدم همکاری ایران برای شفاف سازی در فعالیت های هسته ای است.
سیوالی که آژانس در موردچرایی وجود تناقض آشکار در این گزارش باید به آن پاسخ بدهد این است که اگر افزایش بازرسی ها در چارچوب معاهده پادمان که ایران همواره به آن پایبند بوده نمی تواند به افزایش درک این نهاد از صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران کمک کند پس چرا آژانس بر افزایش بازرسی ها تاکید دارد؟!
موضوع قابل توجه دیگر اینکه آیا آژانس با استفاده از ابزارهای قانونی موجود بویژه معاهده پادمان قادر به «اعلام نظر قطعی» در مورد صلح آمیز بودن ماهیت فعالیت هسته ای سایر اعضای آژانس هست یا این بیان کاملا سیاسی و غیر فنی صرفا برای فضاسازی بر علیه ایران مورد استفاده قرار می گیرد؟!
متاسفانه رافایل گروسی اصرار دارد با تداوم سیاسی کاری و نادیده انگاری حسن نیت ایران که خود با اعتراف به افزایش بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران به آن اعتراف کرده به ناهموار سازی مسیر همکاری ایران با آژانس ادامه دهد و اعتبار این نهاد بین المللی را برای خوشایند دشمنان قسم خورده کشورمان هزینه کند.
به نظر می رسد مدیر کل آژانس برای قرار گرفتن در مسیر درست بیش از آن که نیاز به درک ماهیت کاملا شفاف برنامه صلح آمیز هسته ای ایران داشته باشد باید برای افزایش درک خود از تحولات کم سابقه منطقه ای و بین المللی که رفتار غیر حرفه ای او می تواند به پیچیده تر شدن آن اضافه نماید، اقدام کند.

پایان خبر گیل 25

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه کسی پاسخگوی تناقضات آشکار در گزارش های آژانس اتمی در مورد ایران است؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه کسی پاسخگوی تناقضات آشکار در گزارش های آژانس اتمی در مورد ایران است؟"، کلیک کنید.