چینی ها قفل بازار مسکن را باز می کنند؟

چینی ها قفل بازار مسکن را باز می کنند؟

آفتاب نیوز :

اما حالا که سال 1402 به ماه ها و روز های انتهایی خود رسیده برخی کارشناسان معتقدند هیجانات ناشی از نوسان دوباره قیمت دلار و نزدیکی به سال نو ممکن است باعث جنب و جوش کوچکی در بازار شده باشد. در مقابل، اما برخی دیگر نیز می گویند آنقدر شرایط بغرنج بوده که حتی این عوامل هم نمی تواند برای ورود مردم و سرمایه گذاران به بازار مسکن جذاب باشد.

مجید گودرزی، کارشناس مسکن درباره وضعیت کنونی بازار مسکن به خبرنگاران گفت: «تقاضای مصرفی بازار مسکن اکنون به صفر رسیده است و مردم دیگر قدرت خرید خود را از دست داده اند، به ویژه خانه اولی ها؛ حتی افرادی که می خواهند خانه خود را تبدیل به احسن کنند دچار جاماندگی شده اند.»

وی افزود: «از سوی دیگر، تورم انتظاری مسکن منفی شده و کسانی که قصد سرمایه گذاری در این بازار را داشتند دست نگه داشته اند تا شرایط بهتر شود. زیرا اگر مسکنی خریداری شود و توان فروش وجود نداشته باشد هزینه فرصت آن بالا می رود.»

مصوبات مجلس دچار ضعف کارشناسی و نبود ضمانت های اجرایی است

این کارشناس مسکن همچنین در مورد تاثیر سیاست های دولت و مصوبات مجلس بر بازار مسکن توضیح داد: «دولت نیز در تلاش است و مجلس نیز به دلیل نزدیک بودن انتخابات مصوباتی داشت، اما واقعیت این است که راضی کنننده نبود و مصوبات مجلس در خصوص ساماندهی بازار مسکن از جمله قانون مالیات بر خانه های خالی و خانه های لوکس عملا به دلیل ضعف کارشناسی و نبود ضمانت های اجرایی لازم دولت نتوانست عایدی در این بخش داشته باشد. این سیاست ها نه تن ها بازار مسکن را کنترل نکرد بلکه بهانه خوبی برای افزایش قیمت ها بود.»

وی افزود: «قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد قانونی حتمی ست و هر چه قیمت ها بالاتر برود قدرت خرید مردم کاهش می یابد. بازار مسکن اکنون دچار رهاشدگی و بی قانونی است و مجلس یازدهم نیز حتی با عنایت و حمایتی که از آن انجام گرفت نتوانست گرهی از مشکلات بازار مسکن بگشاید و حتی به بحث قیمت گذاری نیز نتوانست ورود پیدا کند تا قیمت را کنترل کند.»

وی افزود: «این درحالی ست که اگر قیمت مسکن حتی به صورت منطقه ای مشخص نشود دولت قادر نیست از معادله ای یک مجهولی مالیات دریافت کند. اکنون به دلیل مشخص نبودن قیمت ها دولت نمی تواند مالیات های مصوب را اخذ کند.»

پیش بینی بازار مسکن تا پایان سال 1402

گودرزی همچنین چشم اندازی از بازار مسکن ترسیم کرد و گفت: «اتفاق خوبی که ممکن است تا آخر سال رخ دهد، این است که قیمت ها همچنان تا آخر سال کاهشی خواهد بود و از سوی دیگر ورود چینی ها به صنعت ساخت و ساز و شکست انحصار در این حوزه موضوع مهم فعالیت های دولت به ویژه در شهر های جدید است. با این شرایط امید می رود قفلی که به بازار مسکن ایران زده شده است باز شود.»

باید اشاره داشت که ورود چینی ها به بازار ساخت مسکن ایران، حرف و حدیث بسیاری در پی دارد؛ تعداد زیادی از سازندگان و مسیولان در این حوزه معتقد هستند ظرفیت کافی برای ساخت و ساز در کشور وجود دارد و با رکود فعلی استفاده از شرکت های خصوصی کشور های خارجی این عرصه نیمه جان را دچار فروپاشی می کند!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چینی ها قفل بازار مسکن را باز می کنند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چینی ها قفل بازار مسکن را باز می کنند؟"، کلیک کنید.