کشفیات جدید در ترمیم انگشت قطع شده با سلول بنیادی توسط محققان پژوهشگاه رویان

کشفیات جدید در ترمیم انگشت قطع شده با سلول بنیادی توسط محققان پژوهشگاه رویان

محققان پژوهشگاه رویان به دنبال بررسی تاثیر ترشحات (اگزوزوم) جدا شده از سلول های بنیادی در ترمیم غضروف انگشت قطع شده به کشفیات جدیدی رسیدند.

لیلا تقی یار عضو هییت علمی پژوهشگاه رویان و متخصص در بخش غضروف و بازسازی بافت پیوندی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گیل 25، درباره طرح پژوهشی «بررسی اگزوزوم های استخراج شده از سلول های مزانشیمی در ترمیم انگشت قطع شده»، توضیح داد: این طرح پژوهشی به دنبال بررسی تاثیر ترشحات (اگزوزوم) جدا شده از سلول های بنیادی در ترمیم غضروف انگشت قطع شده است. در این طرح، محققان روی انگشت قطع شده موش بررسی ها را انجام داده اند. 

تقی یار درباره اگزوزوم های استخراج شده در فرآیند این تحقیق و نقش آن ها در ترمیم عضو قطع شده تصریح کرد: اگزوزوم ها، ترشحات سلولی هستند که با دستکاری هایی که در فرآیند های پژوهشی روی آن ها انجام می شود، قابلیت تغییر دارند. 

وی در همین راستا ادامه داد: سلول های بدن انسان و حیوان، این قابلیت را دارند که با دستکاری های ژنتیکی که روی آن ها انجام می شود، ترشحات دیگری از خود خارج کنند. 

تقی پور به قابلیت سلول های بدن در ترمیم بافت های آسیب دیده، اشاره کرد و ادامه داد: ترشحات ناشی از سلول های بنیادی مزانشیمی، با دستکاری هایی که روی ژنوم آن ها انجام می شوند، قابلیت ترمیم بافت و عضو آسیب دیده بدن را دارند.

عضو هییت علمی پژوهشگاه رویان، درباره فرآیندی که محققان در طرح پژوهشی تاثیر اگزوزوم های استخراج شده از سلول های بنیادی مزانشیمی در فرآیند های ترمیمی، طی کرده اند گفت: هدف اصلی این پژوهش، بررسی ترشحات خارج شده از سلول های بنیادی مزانشیمی انگشت قطع شده موش بوده است. البته فاز اولیه این پژوهش، آزمایش روی حیوانات است در فاز های بعدی، آزمایش های بالینی لازم، روی بدن انسان نیز انجام خواهد شد.

وی در راستای انجام آزمایش های بالینی روی انسان تصریح کرد: انجام تست های بالینی انسانی، نیازمند اخذ مجوز هایی است. 

اگزوزوم های خارج شده از سلول های بنیادی قابلیت تجاری سازی دارند

عضو هییت علمی پژوهشگاه رویان، درباره قابلیت بهره برداری تجاری از اگزوزوم ها جدا از این طرح پژوهشی، اطلاع داد: در اکثر کشور های پیشرفته دنیا در صنعت پزشکی، اگزوزوم های استخراج شده از سلول های بدن انسان و حیوان، قابلیت تجاری سازی دارند.

وی در همین خصوص ادامه داد: درواقع، استفاده از اگزوزوم ها در آزمایش های بالینی پزشکی، یکی از قابلیت های تجاری سازی شده این ترشحات سلولی بوده که آن ها را به یک محصول سلولی، تبدیل کرده است. 

تقی یار با بیان اینکه ایران نیز در زمره کشور های تولیدکننده اگزوزوم به عنوان یک محصول سلولی، قرار دارد گفت: پژوهشگاه رویان نیز همگام با بازار جهانی، درحال تجاری سازی اگزوزوم ها به عنوان یک محصول سلولی است. درحال حاضر، ایران به بازار فروش اگزوزوم ها بسیار نزدیک است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشفیات جدید در ترمیم انگشت قطع شده با سلول بنیادی توسط محققان پژوهشگاه رویان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشفیات جدید در ترمیم انگشت قطع شده با سلول بنیادی توسط محققان پژوهشگاه رویان"، کلیک کنید.